Законопроєкт № 8138 "Про інвестнять" розширили на сміттєпереробну промисловість shutterstock

Законопроєкт № 8138 "Про інвестнять" розширили на сміттєпереробну промисловість

Валентина Гембарська

У світі демонтаж і переробка будівельного сміття є вигідним бізнесом, а для України це ще й нагальне питання екологічної безпеки

Верховна Рада України в цілому ухвалила урядовий законопроєкт №8138, відомий як закон про інвестнянь. Зокрема, його дія поширюватиметься і на сферу переробки сміття.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця політичної партії "Слуга Народу" Олена Шуляк, передає пресслужба партії.

Законопроєкт передбачає нову форму державної підтримки інвесторів – часткову компенсацію вартості будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, а також розширює сфери, у яких може реалізуватися інвестиційний проєкт зі значними інвестиціями.

Зокрема йдеться про:

 • переробну промисловість,
 • транспорт,
 • сільське господарство,
 • логістику,
 • освіту,
 • наукову та науково-технічну діяльність,
 • охорону здоров’я,
 • мистецтво,
 • культуру,
 • спорт,
 • туризм,
 • курортно-рекреаційну сферу,
 • ІТ,
 • поводження з відходами.

"В Україні вже утворилося більше 100 млн тонн сміття внаслідок повномасштабного вторгнення, з них понад третина – це будівельне сміття. Важливо не просто розробити порядок його використання та утилізації, але й дієві інструменти стимулювання бізнесу заходити в цю складну тему", – навела приклад Шуляк.

Вона додала, що Україна вивчає міжнародний досвід у цьому питанні, адже сміття можна переробити на будівельні матеріали.

"У більшості держав вже зараз частка переробки будівельних відходів становить в середньому близько 50% від загального обсягу виробництва будматеріалів. Наприклад, у Нідерландах у повторне використання йде близько 90% будівельних відходів, в Данії – 81%, у Великобританії – 45%, у Фінляндії – 43%", – зазначила голова профільного комітету.

За її словами, у світі демонтаж і переробка будівельного сміття є вигідним бізнесом, а для України це ще й нагальне питання екологічної безпеки та додаткових можливостей для комплексної програми відновлення зруйнованої інфраструктури внаслідок повномасштабного вторгнення.

Крім того, законопроєкт фіксує, що до 1 січня 2040 року інвесторів звільнять від податку на додану вартість під час ввезення та розмитнення нового обладнання та комплектуючих до нього. Також зменшується розмір значних інвестицій, вкладених в об’єкти інвестування, та кількість створених нових робочих місць.

Нагадаємо, що в Україні 9 липня набув чинності євроінтеграційний Закон № 2320-IX "Про управління відходами", ухвалений у 2022 році. Він запускає сміттєву реформу, зокрема замінює поняття “відходи” на поняття “сировина”, щоб зробити переробку інвестиційно привабливою. Документ є рамковим, тому потребує прийняття низки додаткових актів, більшість з яких досі знаходяться на стадіях розробки.

ЕкоПолітика вирішила зʼясувати, що з набуттям чинності нового закону змінилося у галузі управління відходами і чи зможе Україна подолати сміттєву навалу.

Читайте також
Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"
Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 5 березня

Екокомітет Верховної Ради проведе засідання 12 лютого: порядок денний
Екокомітет Верховної Ради проведе засідання 12 лютого: порядок денний

Нардепи мають подати пропозиції до законопроєкту №10135-д “Про відновлення Каховського водосховища”

Екокомітет надав висновки для низки законопроєктів: результати засідання
Екокомітет надав висновки для низки законопроєктів: результати засідання

Екокомітет рекомендував Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт №9116 “Про лісові репродуктивні ресурси”