Як зміна клімату позначиться на українських лісах Shutterstock

Як зміна клімату позначиться на українських лісах

Людмила Гончаренко

В останнє десятиріччя санітарний стан лісів різко погіршився

Прояви зміни клімату впливають на всі природні екосистеми нашої планети, і українські ліси не є винятком. Лісівники вже багато років говорять про збільшення площ всихаючих та ослаблених соснових і дубових лісів. Все частіше спостерігається пересихання лісових боліт та заболочених ділянок лісу, спричинене тривалими посухами.

Про це пише сайт МБО "Екологія-Право-Людина" (ЕПЛ).

Подальше посилення кліматичної кризи вже у найближчі десятиліття загрожує для лісів України такими наслідками:

 1. Зменшення продуктивності лісів, а отже і поглинання ними вуглецю, через частіші та триваліші посухи.
 2. Збільшення площ всихання лісу, особливо монокультур у невластивих кліматичних та лісорослинних умовах – наприклад, ялинових насадження у низькогір’ї Карпат, де традиційно росли буково-ялицеві ліси, або культур сосни на багатих ґрунтах, яким природньо притаманні листяні ліси.
 3. Збільшення ймовірності масового поширення комах-шкідників лісового господарства та інвазійних видів.
 4. Частіші та потужніші лісові та торфові пожежі і тривале задимлення населених пунктів.
 5. Збільшення ймовірності вітровалів через частіші бурі.
 6. Зникнення низки лісових біотопів, наприклад невеликих лісових боліт та заболочених ділянок лісу, острівних ялинників на Поліссі, і як наслідок – суттєве скорочення лісового біорізноманіття.

У зв’язку з цим ЕПЛ підготувала свої рекомендації щодо управління лісами України для підвищення поглинання та утримання вуглецю лісами:

 1. Забезпечити належну охорону всіх пралісів та старовікових лісів природного походження, як еталонних лісів, які є найбільш стійкими до наслідків зміни клімату, підтримують низку рідкісних видів флори і фауни та утримують великі обсяги вуглецю в деревині і ґрунтах.
 2. Не вилучати мертву деревину в межах природно-заповідного фонду, а також сприяти збільшенню її кількості у лісах інших категорій (з урахуванням необхідності підтримки належного рівня пожежної безпеки). Мертва деревина є важливим елементом лісових екосистем, який підтримує біорізноманіття та накопичує в собі чимало вуглецю.
 3. Впроваджувати принципи наближеного до природи лісівництва в лісах поза межами ПЗФ для підвищення стійкості цих лісів, а саме:
 • Поступово відмовитись від суцільних рубок та перейти на вибіркові і поступові види рубок, які сприяють швидшому приросту дерев із безперервним існуванням рослинного покриву;
 • Проводити переформування похідних лісів, особливо монокультур, на природні ліси із різновидовим та різновіковим складом, який відповідає ґрунтово-кліматичним умовам кожної окремо взятої ділянки.
 1. Забезпечити збереження всіх самосійних лісів шляхом їх офіційного включення до складу лісового фонду, а також спростити створення нових лісів у Карпатах та на Поліссі. Певною мірою вирішити ці завдання допоможе прийняття в цілому законопроєкту 5650, за умови відсутності суттєвих поправок.
 2. Відмовитись від осушення земель у межах лісового фонду та прилеглих екстенсивних угідь (пасовища, сіножаті) для збереження водного режиму заболочених лісів та торфовищ, які активно поглинають і надійно утримують вуглець.
 3. Забезпечити природне поновлення всіх лісів у межах природно-заповідного фонду, які вже постраждали внаслідок пожеж, та постраждають у майбутньому. З часом, це допоможе виростити більш стійкі до вогню мішані та розріджені насадження.

Нагадуємо, раніше ЕкоПолітика публікувала добірку простих порад на кожен день для всіх, хто хоче допомогти у збереженні лісів. Її розробив Всесвітній фонд природи WWF-Україна.

Читайте також
В Київській області офіційно з'явився перший природний ліс площею більше 40 га
В Київській області офіційно з'явився перший природний ліс площею більше 40 га

Відтепер на території заказника заборонені всі види рубок

Експерти знайшли огріхи в законопроєкті про кримінальну відповідальність за незаконні рубки лісу
Експерти знайшли огріхи в законопроєкті про кримінальну відповідальність за незаконні рубки лісу

Законодавча ініціатива потребує низки доопрацювань, вважають в ЕПЛ

FSC закликала бренди одягу перейти на "зелену" моду
FSC закликала бренди одягу перейти на "зелену" моду

До ініціативи вже долучилися відомі бренди в текстильній індустрії

В Україні провели аудит лісгоспів: порушень виявили на 243 млн грн
В Україні провели аудит лісгоспів: порушень виявили на 243 млн грн

Порушень на найбільшу суму зафіксували в Херсонській області