Як утеплити житло за державні кошти: список програм, які діють в Україні eefund.org.ua

Як утеплити житло за державні кошти: список програм, які діють в Україні

Олекса Франко

Між Фондом енергоефективності та громадами було підписано 183 меморандуми про співпрацю

Станом на 31 березня 2021 року 95 громад затвердили власні програми підтримки енергоефективних заходів у будинках.

У цьому їм допомогла державна установа "Фонд енергоефективності". Такі програми дають змогу зменшити фінансове навантаження на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), що реалізують заходи з термомодернізації житла, йдеться на сайті eefund.org.ua.

Як зазначається, мета програм — стимулювати створення ОСББ та відшкодовувати частину витрат ОСББ на енергомодернізацію житла.

Фахівці Фонду енергоефективності попередньо проаналізували місцеві програми. З них 66 програм прийнято з урахуванням положень програми “Енергодім”. Зазначається, що відтепер усі учасники цієї програми зможуть скористатися відразу кількома фінансовими джерелами для впровадження енергоощадних заходів у своїх оселях.

Ще 32 програми перебувають на стадії розроблення, а 29 раніше затверджених місцевих програм не потребують змін/адаптації.
Зокрема, одні з останніх програм затвердили органи самоврядування в містах Сєвєродонецьк, Івано-Франківськ, Львів, Миколаїв, Бердянськ, Бахмутська ОТГ.

Наприклад, міську програму підтримки ОСББ у місті Сєвєродонецьку адаптували під програму “Енергодім” і затвердила міська рада 1 березня з відповідним фінансуванням у розмірі 1 млн грн на поточний рік: Програма "Тепла оселя" на 2021-23 рр. щодо відшкодування з місцевого бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ Сєвєродонецької громади, яка бере участь у програмах ДУ "Фонд енергоефективності", зокрема у програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків "Енергодім".

Також фахівці Фонду допомогли місцевій владі Івано-Франківська адаптувати під програму “Енергодім” чинну енергоефективну програму, яку згодом затвердили в новій редакції "Про реалізацію Програми підтримки впровадження енергозберігаючих заходів у житловому фонді міста Івано-Франківська на 2021-2023 рр".

За умовами місцевої програми, ОСББ відшкодовується тіло кредиту (до 30% від основної суми кредиту), а також частина відсотків за кредитом (90% суми фактично нарахованих відсотків за користування кредитом — протягом 12 місяців із дати отримання кредиту).

Чернігівська обласна рада також затвердила власну програму підтримки енергоефективності з урахуванням положень програми “Енергодім”: “Програму підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Чернігівської області "Енергодім" на 2021-2023 роки” з бюджетом на поточний рік у розмірі 1,5 млн грн.

За умовами програми, обласна рада повертатиме 10% відсоткової ставки по кредитах для ОСББ на заходи, визначені програмою "Енергодім".

Влада Миколаєва затвердила обласну Програму енергозбереження та розвитку альтернативних джерел енергії на період до 2025 року з фінансуванням на 2021 рік у розмірі 1,3 млн грн. Документ також передбачає відшкодування частини суми кредитів для ОСББ на заходи, що передбачені у Програмі Фонду.

Зі свого боку, Бахмутська міська ОТГ також затвердила Програму з відшкодування відсоткової ставки за кредитами, залученими на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності для населення Бахмутської міської об’єднаної територіальної громади на 2016-2022 роки (нова редакція) з бюджетом на 2021 рік у розмірі 500 тис. грн.

За умовами програми, ОТГ буде відшкодовувати частину відсоткової ставки або 100% за залученими кредитами у Кредитно-фінансовій установі, що надаються ОСББ/ЖБК.

Також протягом березня між Фондом і містами було підписано 16 меморандумів про співпрацю у межах програми “Енергодім”.

Зокрема, Фонд розпочав партнерство з Веснянською, Дрогобицькою, Заліщицькою, Борщівською, Кременецькою, Копиченецькою, Тростянецькою, Камінь-Каширською, Іваничівською, Маневицькою, Бережанською, Великогаївською, Гусятинською, Зборівською, Шумською, Великоберезовицькою міськими та селищними радами.

Усього за період дії Програми з вересня 2019 року станом на 31 березня 2021 року між Фондом енергоефективності та громадами було підписано 183 меморандуми про співпрацю.

Додамо, що у другому кварталі 2021 року Фонд планує підписати меморандуми з містами Запорізької, Сумської, Закарпатської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської, Рівненської, Львівської, Івано-Франківської та Полтавської областей.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про жителів хрущовки в Чернігові, які завдяки програмі "Енергодім" модернізували свій будинок. Їхній панельній п'ятиповерхівці понад 57 років, а вигляд у неї, як у новобудови.

Читайте також
ОСББ масово утеплюються за програмою “Енергодім”. Інфографіка
ОСББ масово утеплюються за програмою “Енергодім”. Інфографіка

Області-лідери за кількістю поданих заявок — Волинська, Львівська та Миколаївська

Що варто знати українцям перш ніж отримати від держави гроші на енергоефективність будинку
Що варто знати українцям перш ніж отримати від держави гроші на енергоефективність будинку

Голова правління учасника програми “Енергодім” несе персональну відповідальність за повноту та дійсність усіх наданих документів

Енергомодернізація в Україні розпочнеться з наступного року – Шмигаль
Енергомодернізація в Україні розпочнеться з наступного року – Шмигаль

Реконструкція дозволить знизити вартість комунальних послуг за рахунок зменшення споживання газу та електроенергії