Як тарілка здорового харчування допоможе не шкодити планеті та власному здоров’ю shutterstock

Як тарілка здорового харчування допоможе не шкодити планеті та власному здоров’ю

Катерина Бєлоусова

Овочі, зелень і фрукти мають складати не менш як 50% кожного прийому їжі

Близько  26% викидів парникових газів припадає на вирощування та виробництво їжі, третина з яких викидається на смітник. Це орієнтовно 1,3 млрд тонн їжі щороку.

Безвідповідальне споживання та поводження з відходами харчового виробництва призводить до 78% забруднення океану та прісних водойм, що прискорює кліматичні зміни, розповідає The Village.

За підрахунками вчених, зміна раціону – це 20% загальних зусиль у боротьбі з глобальним потеплінням. 

Так експерти з екології та здорового харчування поділились порадами, як харчуватися здоровою їжею та не шкодити довкіллю.

Експерти кажуть, що для переходу на здорове харчування  варто дотримуватися ключових принципів. Ваш раціон має складатись з локальних й сезонних продуктів, враховувати потреби  саме вашого організму, як-от дефіцити вітамінів чи мінералів, харчові непереносимості тощо.

Нутриціологиня та психологиня Олександра Буц радитить:

  • Харчуватися різноманітно: овочі, бобові, фрукти, цільні злаки, горіхи, насіння, яйця, нежирне м’ясо, риба, молочні й кисломолочні продукти чи їхні рослинні замінники;
  • Споживати адекватну кількість калорій із їжею та орієнтуватися на локальні продукти;
  • Уникати страв зі значним вмістом солі, цукру та надміром жиру та дотримуватися оптимального режиму харчування;
  • Пити достатньо рідини яка не містить багато калорій та не вживати алкоголь;
  • Обирати продукти, що вирощували та транспортувалися в безпечних умовах та зберігати їх в чистоті.

Також радять орієнтувати меню за принципом тарілки здорового харчування. Згідно з цим принципом, овочі – це основа раціону, а планування кожного прийому їжі має починатися з ідей, як приготувати овочі.

“Овочі, зелень і фрукти мають складати не менш як 50% кожного прийому їжі. Ще 20% – вуглеводи: цілозернові крупи, хліб і паста. Ще 20% – білкові продукти: яйця, риба, м’ясо, молочні та кисломолочні продукти. Останні 10% ми залишаємо для жирів: різноманітних олій, як-от оливкової, кукурудзяної, соняшникової тощо, а ще горіхів і насіння”, – сказано в матеріалі.

Ті самі продукти можуть як шкодити довкіллю, так і підтримувати його. Адже це залежить від умов, у яких вирощували овочі чи годували корів, від методу транспортування, паковання тощо.

Дружній до довкілля раціон варто формувати на основі 5 принципів:

  1. Сезонність і локальність продуктів.
  2. Вибір збалансованого різноманітного меню на день із фокусом на рослинні продукти, що продукують менше вуглецю в процесі їхнього вирощування/виробництва.
  3. Врахування умов виробництва та методів перероблення. Наприклад, навіть великі компанії-виробники харчових продуктів запроваджують ефективні сільськогосподарську техніку та виробничі процеси, що дозволяють за менших витрат природних ресурсів виробляти більше продуктів.
  4. Раціональне споживання та скорочення харчових відходів. Плануйте свої купівлі, складайте списки та краще купіть менше, ніж більше, а залишки віддавайте або заморожуйте. 
  5. Зменшення кількості червоного м’яса.

Найбільше екології шкодять великі ферми, де тварини не мають доступу до відкритого простору та харчуються штучними кормами. Однак є ферми вільного випасу та вигулу, які менш шкідливі. 

Поєднання рослинних продуктів із помірною кількістю якісних харчів тваринного походження є основою флекситаріанства. Така збалансована модель має менший уплив на довкілля, ніж веганство на основі імпортних суперфудів чи м’ясна дієта, та дає людині незамінні нутрієнти, вітаміни та мінерали.

Нагадаємо, у Глазго озвучили виклики декарбонізації сільського господарства, а Данія допоможе Україні декарбонізувати його.

Читайте також
Український виробник цементу знизив викиди СО2 до 578 кг на тонну продукції
Український виробник цементу знизив викиди СО2 до 578 кг на тонну продукції

Це черговий етап декарбонізації процесів виготовлення цементу, товарного бетону і залізобетонних виробів

Німеччина змінює два фундаментальних принципи схеми субсидування ВДЕ
Німеччина змінює два фундаментальних принципи схеми субсидування ВДЕ

Також вже є деталізований план будівництва резервних електростанцій

Країни ЄС йдуть у "хибному напрямку" при зниженні рівня вуглекислого газу, – ECNO
Країни ЄС йдуть у "хибному напрямку" при зниженні рівня вуглекислого газу, – ECNO

Аналітики впевнені, що для досягнення кліматичної мети зі скорочення викидів парникових газів потрібно подвоїти інвестиції у заходи “зеленого переходу”

Данія запроваджує перший у Європі податок на викиди СО2 у сільському господарстві
Данія запроваджує перший у Європі податок на викиди СО2 у сільському господарстві

Фермери будуть зобов’язані його сплачувати, починаючи з 2023 року