Нині дедалі частіше можна натрапити на слова з іншомовним компонентом еко-. З огляду на це в багатьох виникає питання, як правильно писати частину еко- з іншими словами: разом, окремо чи через дефіс.
Про правильне написання складних слів, які починаються із частини еко-, — читайте на сайті ЕкоПолітика.
Мовців може збивати з пантелику те, що слова з компонентом еко- пишуть надзвичайно по-різному: не тільки разом, окремо та через дефіс, але також у лапках, з великої літери чи навіть латиною. Через це може скластися враження, що правильні всі варіанти або той, який міг найчастіше траплятися в ЗМІ, на етикетках продукції чи навіть у друкованій літературі. Але правильне написання лише одне — разом. Це регламентує чинний правопис (редакція 2019 року) у параграфі 35 (5.2).
Запам'ятайте: першу частину еко- у складних словах (незалежно від того, починається друга частина з приголосного чи голосного) пишуть тільки разом.
Наприклад: екоактивіст, екоблогер, громадська організація "Екодія", екозвичка, екоконкурс, екокультура, екомодернізація, онлайн-видання "Екополітика", екопосуд, екопродукти, екорух, екосвідомість, екосистема, екосфера, екоторба, екотуризм, екофестиваль і т.д. Звісно, йдеться про слова й інших частин мови, а не тільки іменники, наприклад прикметники (екосвідомий), прислівники (екосвідомо) тощо.
Чому багато хто помилково вживає слова з еко- на письмі через дефіс або окремо? Це можна пояснити тим, що в англійській, з якої до нас прийшло це слово, його пишуть з іншими словами через дефіс (наприклад, eco-friendly). Тим часом, щоб не писати "екофрендлі" (хоча це слово теж трапляється в мовному вжитку), можна послуговуватися українським відповідником "дружній до довкілля" або, якщо коротше, "екодружній", що точно відповідає словосполученню "еко" + "френдлі", оскільки "еко" (oikos) з грецької означає дім, середовище.
Як і з будь-якого правила, можна зробити виняток. Якщо "еко" вживається як повноцінне слово у конструкції з лексичною редуплікацією (інакше кажучи, іронічним подвоєнням), то тоді його пишуть через дефіс: еко-шмеко. Якщо ви зацікавлені у вивченні різних видів лексичної редуплікації, то First Cambridge Centre може вам у цьому допомогти!
Інше написання слова із частиною еко, окрім як разом, може бути мотивоване стилістичною чи маркетинговою метою. Наприклад, коли пишуть капсом (ЕКО), із великої літери (Еко), у лапках тощо.
У більшості ж випадках написання слів із першим компонентом еко- через дефіс або окремо є неправильним.
Варто зауважити, що еко функціонує не тільки як частина складних слів, але і як самостійне слово. Приклад: жити в дусі еко, дизайн у стилі еко, але дизайн в екостилі тощо.
Насамкінець додамо, що частину еко- пишуть разом на початку слів також і в російській мові.
Раніше ЕкоПолітика писала про Всесвітній день екологічної освіти. Це один із небагатьох днів, які відзначають кілька разів на рік.