В ЄС декарбонізація фінансується за допомогою різних інструментів: кредитів, грантів, фінансування частини CAPEX та OPEX.
Про це йдеться у дослідженні, проведеному експертами GMK Center.
За цим напрямом діє сім різних інституцій. Кожна із них має власний фокус та джерела наповнення. В ЄС держава фактично є інвестором в декарбонізацію. Сумарний обсяг виділеного державного фінансування на металургію та інші сектори економіки перевищує 790 млрд євро.
Innovation Fund
Діє в рамках Європейської системи торгівлі парниковими квотами. З нього фінансуються у формі грантів запровадження нових технологій. Максимальний обсяг фінансування — 60%. Максимальний термін, на який виділяється фінансування — 10 років.
Carbon steel – Low-carbon steelmaking
Окрема ініціатива, запроваджена у ЄС для металургії. Вона спеціалізується на фінансуванні досліджень та розробки технологій, що дозволять знизити викиди СО2 в 2050 році на 80-95% в порівнянні з 1990 роком. Загальний бюджет партнерства Carbon steel – Low-carbon steelmaking – 1,4 млрд євро. Із них 50% коштів виділяють металургійні компанії, 50% — інститути публічного фінансування (Horizon Europe, Європейська спільнота з вугілля і сталі).
Just Transition Fund
Це інструмент, передбачений European Green Deal. Розподіл коштів
фонду між країнами залежить від вуглецевоємності їх економік. Проєкти, що отримують фінансування, мають відповідати 2 умовам:
- забезпечення зниження викидів СО2;
- підтримання певного рівня зайнятості в результаті реалізації проєкту.
Recovery and Resilience Facility
Це інструмент, запропонований в рамках EU Recovery Plan (подолання наслідків COVID-19). Орієнтований на стимулювання зеленої та цифрової трансформації економіки ЄС.
Important Projects of Common European Interest Facility
Дозволяє отримати до 100% фінансування для запровадження нових технологій. Необхідна для цього умова – підтримка проєкту як мінімум двома країнами-членами ЄС та узгодження з Єврокомісією. Фінансові ресурси виділяються на рівні країн - членів ЄС. Фінансові ресурси виділяються найчастіше у вигляді грантів, однак можливі і кредити, і кредитні гарантії.
InvestEU
Це схема надання бюджетних гарантій для кредитів, що надаються підприємствам Європейським інвестиційним банком, іншими банками, міжнародними фінансовими інститутами. Коштом реалізації програми InvestEU передбачається залучити до 45 млрд євро інвестицій.
ЕкоПолітика раніше писала про те, що країни Європейського Союзу продукують 6,4% антропогенних викидів. Своєю чергою українські екоактивісти наголошують на тому, що для подальшого розвитку в площині боротьби з кліматичними змінами та досягнення кліматичної нейтральності Україна потребує фінансової підтримки від держави.