В EBA озвучили 2 механізми дерегуляції бізнесу в Україні, які дійсно працюють shutterstock

В EBA озвучили 2 механізми дерегуляції бізнесу в Україні, які дійсно працюють

Катерина Бєлоусова

Бізнес-спільнота закликає доопрацювати ініціативи та сприяти втіленню дерегуляції

В Україні з численних ініціатив влади щодо дерегуляції ведення бізнесу у сфері захисту довкілля, прийнятих протягом воєнного стану, фактично працюють тільки два – можливість продовжувати дію або отримувати дозвільні документи на основі подачі декларації та мораторій на планові перевірки.

Інші важливі норми діють або тільки “на папері”, або ще більше ускладнюють ведення бізнесу, йдеться в аналізі Ольги Бойко, координаторки Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації, повідомляє EBA.

Так відсутнє звільнення від сплати екологічних податків, через неприйняту постанову КМУ про перелік територій, де ведуться/велись активні бойові дії, або тих, які знаходяться під окупацією.

Хоча бізнесу відтермінували строки подання звітів та будь-яких інших документів, підприємствам необхідно виконувати екологічні умови, що визначенні у висновках ОВД та здійснювати післяпроєктний моніторинг в період воєнного стану. Однак це неможливо через пряму загрозу життю.

Також роботу бізнесу ускладнює поновлення позапланових перевірок за рішенням Міндовкілля за наявності загрози, що має значний негативний вплив на захист довкілля.

Окрім того, негативний вплив має невизначеність здійснення процедури ОВД, алгоритм якої змінювався тричі від початку повномасштабного вторгнення, і, можливо, буде змінюватись ще.

Відтак, бізнес-спільнота, підтримуючи ініціативу Мінекономіки та ДРС щодо дерегуляції ведення бізнесу, закликає доопрацювати вищезгадані ініціативи та сприяти втіленню наступних кроків у дерегуляції:

  • Перегляд процедури здійснення ОВД (коротші строки, перегляд видів діяльності, спрощення вимог до звіту з ОВД та екологічних умов висновку з ОВД, перехід на електронний документообіг, відтермінування післяпроєктного моніторингу).
  • Мораторій на здійснення планових і позапланових перевірок, мораторій на усунення порушень, вказаних у приписах, та усунення законодавчих прогалин під час перевірок.
  • Мораторій на підвищення технологічних нормативів викидів забруднюючих речовин на стаціонарних джерелах.
  • Врегулювання питання наявності територій, на яких планується створення об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ), у переліку ділянок надр, спецдозволи на користування якими виставляються на аукціон.
  • Врегулювання земельних відносин при наданні ділянок надр у користування.
  • Скорочення кількості погоджень у сфері надрокористування (гірничий відвід, погодження місцевими громадами надання ділянок надр у користування, погодження річного плану розвитку гірничих робіт).
  • Спрощення звітності (статистична, електронна подача).

Бойко зазначила, що саме завдяки гнучкості та меншій кількості бюрократії, Україна менш болісно пережила наслідки пандемії COVID-19, хоча невизначеність була колосальна. 

“Зараз же, через чотири місяці після початку війни, ми все частіше чуємо риторику з боку деяких представників влади із закликом повернутись до довоєнного регулювання. Україна зараз знаходиться у стадії війни, а, отже, й економіка має бути воєнною. Ми не можемо собі дозволити навіть натякати на будь-яке затягування зашморгу для бізнесу”, – сказала вона.

Бойко також додала, що наразі як ніколи бізнес та влада мають працювати разом, щоб тримати економічний фронт і зробити все можливе, аби бізнес залишався та працював в країні. Тож важливо хоча б цілеспрямовано не створювати перепони для роботи.

Нагадаємо, в ДЕІ хочуть уникнути зайвого тиску на бізнес під час та після війни.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Україні частково відновили роботу Реєстру з ОВД.

Читайте також
Активісти виступили проти відбудови Каховської ГЕС без оцінки її впливу на довкілля
Активісти виступили проти відбудови Каховської ГЕС без оцінки її впливу на довкілля

Також у них є питання до розміщення Національного військового меморіального кладовища на території Смарагдової мережі

ОВД в Україні не працює, а лісгоспи витрачають мільйони на її проведення, — Держлісагентство
ОВД в Україні не працює, а лісгоспи витрачають мільйони на її проведення, — Держлісагентство

З 2018 року державні лісгоспи витратили 65 мільйонів гривень на проведення ОВД

В Україні вкотре підняли тему неефективності процедури ОВД: в мережі розгорілась дискусія
В Україні вкотре підняли тему неефективності процедури ОВД: в мережі розгорілась дискусія

Позиція PAEW викликала жваву та жорстку дискусію в екоспільноті