Всесвітній день прибирання: що треба знати про найбільшу екоакцію року shutterstock.com

Всесвітній день прибирання: що треба знати про найбільшу екоакцію року

Олена Яценьо

Девіз цьогорічної акції — "Побачив? Прибери"

Цієї суботи, о 10:00, Україна разом із мільйонами активістів зі 180 країн світу вийде на щорічну міжнародну соціально-екологічну акцію — Всесвітній день прибирання (World Cleanup Day).

У чому полягає суть екоакції, хто її організатор та як вона відбуватиметься цьогоріч в Україні — читайте в матеріалі ЕкоПолітики.

Всесвітній день прибирання: історія та організатори

World Cleanup Day — це щорічна акція з прибирання, яка проходить у третю суботу вересня. Уперше її провели у 2018 році, цьогоріч вона відбудеться вже вчетверте та об'єднає понад 50 млн учасників у всьому світі.

Мета заходу — привернути увагу до проблеми відходів, зокрема сміття на воді.

Акція має глибоке суспільне значення у формуванні національної культури чистоти, адже об’єднує громадянське суспільство, представників бізнесу й органи державної влади у розв'язанні питань правильного поводження з відходами.

Під час першого Всесвітнього дня прибирання в Україні активною учасницею стала президентка Естонії. Минулого року до акції приєдналися президенти низки країн, а також князь Монако Альберт II та кронпринцеса Швеції Вікторія, шведська активістка Ґрета Тунберґ.

В Україні акцію підтримують представники влади, зірки Наталка Карпа, Alyona Alyona, Джамала, Jerry Heil, Світлана Тарабарова, Маша Краш, Микита Вакулюк, Марія Мельник, Ілля Ярема, а також різні спортсмени, актори, ведучі та блогери.

Координує міжнародну акцію всесвітня організація Let's Do It! World зі штаб-квартирою в Таллінні (Естонія).

Shutterstock

Організатор World Cleanup Day в Україні — всеукраїнський молодіжний рух Let’s do it Ukraine за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства освіти й науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства соціальної політики України, обласних державних адміністрацій, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

А також спільно з Міжнародним рухом School Recycling World, Українським державним центром позашкільної освіти, Національним еколого-натуралістичним центром, Всеукраїнським молодіжним центром, Національною молодіжною радою України, громадськими організаціями, молодіжними рухами.

Партнери акції: компанія PepsiCo Україна, корпорація "Біосфера", логістичний партнер компанія "Нова пошта" та інші корпоративно соціально відповідальні бізнеси.

Як пройде Всесвітній день прибирання 2021 в Україні

Девіз цьогорічної акції — "Побачив? Прибери".

Цього року акція Всесвітнього дня прибирання відбудеться з дотриманням карантинних норм і правил техніки безпеки. Організатори закликають брати із собою на локацію засоби індивідуального захисту, рукавички, пакети та дотримуватися соціальної дистанції.

Всеукраїнський молодіжний рух Let’s do it Ukraine пропонує такі форми участі в акції:

 • колективний (під час групового прибирання кількість учасників має бути обмежена, а площа — досить великою для дотримання соціальної дистанції);
 • індивідуальний (із друзями або родиною);
 • цифрове очищення гаджетів (таку форму прибирання можна реалізувати в будь-якому зручному місці і в будь-який час - видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів дасть змогу розвантажити центри баз даних, на підтримку яких витрачається величезна кількість енергії);
 • картографування в мобільному додатку EcoHike (встановлюйте безплатний мобільний додаток "EcoHike" і позначайте брудні й очищені території).

Shutterstock

Після прибирання важливо донести зібране до найближчого сміттєвого бака. За можливості – відсортувати й здати в найближчий пункт прийому вторинної сировини.

Учасників закликають робити фото на локаціях до і після прибирання та позначати організаторів у соціальних мережах #побачивприбери #letsdoitukraine #worldcleanupday, щоб бути прикладом для інших. За результатами прибирань можна стежити на сайті letsdoitukraine.org.

Настанови учасникам перед прибиранням:

 1. Одягніться в підхожий для прибирання одяг: спортивне зручне взуття, бажано довгі штани.
 2. Забороняється бути у взутті на підборах, сандалях і пляжних капцях.
 3. Одяг учасників прибирання має відповідати погодним умовам, оскільки акція може відбуватися в несприятливу погоду (дощ, вітер, спекотне сонце і т.д.).
 4. Уранці перед прибиранням рекомендується вживати їжу, багату на вітаміни — це допоможе добре перенести фізичні навантаження.
 5. Рекомендується взяти із собою на прибирання воду.
 6. Кожному учаснику також рекомендують узяти із собою шоколад або цукерки.

Shutterstock

Настанови учасникам під час прибирання:

1. Підіймайте сміття тільки в рукавичках.

2. Не чіпайте об’єкти, які становлять потенційну небезпеку:

 • гострі предмети;
 • токсичні речовини;
 • шматки фанери або інших матеріалів, що розташовані в нестійкому положенні і можуть спровокувати падіння купи сміття.

3. Не наражайте себе на небезпеку, зокрема не ризикуйте життям на крутих схилах.

4. Піклуйтеся про команду, частиною якої ви є.

Наголошується, що під час акції не прибирають опале листя, гілки, шини (за винятком команд, які попередньо узгодили ці фракції з місцевим муніципалітетом і домовилися заздалегідь за їх вивіз).

Shutterstock

Учасникам акції "Всесвітній день прибирання" суворо забороняється:

 • долучатися до акції в нетверезому стані. Учасники акції не повинні вживати алкоголь щонайменше за 12 годин до початку та під час акції. У разі порушення цього правила організатори мають право усунути учасника від прибирання;
 • вживати галюциногенні препарати за 24 години до та під час прибирання. Організатори мають право усунути від участі в акції людину або цілу команду, що порушила це правило;
 • використовувати упереджені та образливі формулювання, грубо поводитися у спілкуванні з координатором прибирання, його помічниками й учасниками акції;
 • піддавати себе ризику;
 • пошкоджувати транспортні засоби та інше майно, що використовується під час проведення акції.

У Києві акція пройде в Гідропарку. Подія відбудеться за участі міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського, міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта, першої заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапарової, високоповажних послів і представників посольств, а також лідерів думок і зіркових гостей.

shutterstock.com

Нагадаємо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів спільно з Міністерством освіти й науки запросило освітян і школярів із 18 по 30 вересня взяти участь у толоці з нагоди Міжнародного дня чистих берегів.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про ще одну всесвітню екологічну подію — Міжнародний день Матері-Землі (International Mother Earth Day).

Читайте також
У Кропивницькому жінка оголосила голодування через екологічне свавілля
У Кропивницькому жінка оголосила голодування через екологічне свавілля

Активістка вимагає перенести будівництво ресторану Макдональдз в інше місце і  зберегти Центральний сквер

В Україні вимагають криміналізувати екотероризм і екорейдерство
В Україні вимагають криміналізувати екотероризм і екорейдерство

Такі явища, як "екотероризм" і "екорейдерство", відлякують інвесторів

У Києві волонтери витягли з річки шини та розгребли сміття в парку. Фото
У Києві волонтери витягли з річки шини та розгребли сміття в парку. Фото

На Сирці зібрали й вивезли більш як 30 великих мішків зі сміттям і п'ять шин

На Харківщині висадили перший їстівний ліс
На Харківщині висадили перший їстівний ліс

Всього волонтери висадили 100 саджанців ведмежих горіхів