Впровадження європейських еконормативів в Україні зупинить промисловість, – експерт Shutterstock

Впровадження європейських еконормативів в Україні зупинить промисловість, – експерт

Олекса Франко

Україні потрібно під час розроблення нових екологічних норм враховувати насамперед стан вітчизняної промисловості

У разі впровадження в Україні європейських нормативів щодо викидів уся металургійна галузь зупиниться, тому потрібно змінювати підхід.

Про це заявив ексзаступник міністра промислової політики України Сергій Грищенко, коментуючи виданню "Главком" законопроєкт № 4167 про промислове забруднення, який уже втретє відправили на доопрацювання в екокомітет Верховної Ради.

"У нас різні в принципі структури металургійного виробництва. І поширювати на нашу металургію ті нормативи на викиди, які діють на Заході, – це означає автоматично зупинити нашу металургію", – переконаний Грищенко.

За його словами, металургія в Україні, на відміну від європейських країн, є багатостадійною – містить доменне виробництво, виробництво чавуну й виробництво сталі – і найбільші викиди відбуваються на першій із них.

"У нас узагалі скрізь, де є металургійне виробництво такого так званого повного циклу, – усюди основні викиди відбуваються на першій стадії аглодоменного виробництва. На другій стадії меншою мірою, хоча, коли було мартенівське виробництво, у нас воно теж нині майже зведено до нуля, відсотки якісь тільки залишилися мартенівського виробництва. А за кордоном навпаки. Вони працюють, від нас отримуючи заготовку фактично, і перекочують її в потрібну товарну продукцію. Тобто в них сьогодні залишилася стадія прокатного виробництва", – пояснив Грищенко.

З огляду на це Україні потрібно під час розроблення нових екологічних норм враховувати насамперед стан вітчизняної промисловості й підходити до питання виважено – тим більше, що Угода про Асоціацію України та ЄС містить такі можливості.

У підсумку Грищенко наголосив, що Україні треба поміняти принципові підходи до цього процесу.

Зазначимо, що раніше координаторка Комітету екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Ольга Бойко закцентувала на тому, що екомодернізація в країнах ЄС проводилась за могутньої підтримки держав, які надали підприємствам понад 450 млрд євро, а в Україні її хочуть провести суто коштом бізнесу.

Зі свого боку, народний депутат України Муса Магомедов заявив, що норми законопроєкту № 4167 суперечать принципам локалізації та Угоди про асоціацію України з ЄС, оскільки фактично позбавляють українських виробників обладнання можливості брати участь у програмі екомодернізації. Зокрема, передбачається впровадження європейської збірки найкращих технологій і методів (НДТМ), а не її адаптація під українську реальність.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, керівник комітету "Європейського зеленого курсу" UBTA Дмитро Васильєв заявив, що законопроєкт "Про промислове забруднення" спричинить закриття підприємств.

Читайте також
Дніпровський меткомбінат зобов’язують пройти екологічний аудит
Дніпровський меткомбінат зобов’язують пройти екологічний аудит

Підприємство оголосило про намір збільшити обсяги викидів у грудні 2020 року

Financial Time розкрило рецепт "озеленення" металургії
Financial Time розкрило рецепт "озеленення" металургії

Усі способи дуже дорогі та можуть зробити "зелену" сталь нішевим продуктом

Перспективи водневої економіки для України. Частина друга
Перспективи водневої економіки для України. Частина друга

Для процесу виробництва водню знадобиться дуже багато води, а в країні вже через кілька років прогнозують її дефіцит