У більшості відібраних проб ґрунту біля ПрАТ "Рівнеазот", де 20 липня сталася аварійна ситуація, зафіксували перевищення показників нітратів та азоту амонійного.
Про це йдеться в результатах лабораторних досліджень, які 3 серпня опублікував голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.
За його словами, пробі ґрунту відібрали відразу після викиду забруднювальних речовин зі підприємства, а також на наступний день після аварії.
Забір проводили з урахуванням переміщення хмари викиду, а саме на 11 пробних майданчиках площею 100 кв. м методом "конверту".
У підсумку дослідження показали, що було перевищено вміст нітратів та азоту амонійного порівняно з фоновими концентраціями:
- поблизу ПрАТ "Рівнеазот" (500 м на південний захід від заводу) – за нітратами в 10 разів;
- м. Рівне, вул. Соборна, в‘їзд у місто з боку Луцького кільця – за азотом амонійним в 1,3 раза, за нітратами в 1,8 раза;
- поблизу с. Зелений Гай, зі східного боку – за нітратами в 4,3 раза;
- поблизу с. Грушвиця, з південно-західного боку – за нітратами в 1,7 раза;
- поблизу с. Верхівськ, з південно-східного боку – за нітратами в 1,9 раза;
- поблизу с. Городок, з південного боку – за нітратами в 1,8 раза.
Водночас очільник Держекоінспекції наголосив, що перевищення показників у ґрунті може бути не лише спричинено залповим викидом оксидів азоту в повітря внаслідок аварійної ситуації, а й результатом незадовільного ведення господарської діяльності, оскільки проби відібрали в населених пунктах сільськогосподарських районів.
"Для об’єктивного розгляду наслідків аварійної ситуації Держекоінспекція спрямує запит до ПрАТ "Рівнеазот" щодо отримання даних моніторингових спостережень за станом ґрунтів", – зазначив Мальований.
Окрім того, мають намір залучити фахівців Держгеокадастру та Держпродспоживслужби для проведення консультацій і здійснення повторного відбору проб ґрунту на вміст азотовмісних речовин.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, керівництво хімічного підприємства "Рівнеазот", на якому сталася надзвичайна подія, не повідомило про неї екстреним службам, а наступного дня не пустило на територію заводу фахівців Державної екологічної інспекції.