Вчені зі США знайшли спосіб дешевого знищення “вічних хімікатів” shutterstock

Вчені зі США знайшли спосіб дешевого знищення “вічних хімікатів”

Катерина Бєлоусова

PFAS можуть спричинити серйозні проблеми зі здоровʼям, зокрема онкологічні захворювання та вроджені дефекти

Вчені з Північно-Західного університету США стверджують, що розробили спосіб знищення PFAS, так званих вічних хімікатів, за допомогою низькотемпературних і дешевих продуктів, зокрема гідроксиду натрію.

Вони сподіваються, що в ході подальших досліджень PFAS можна буде відфільтрувати з питної води та застосувати цей новий метод для знищення забруднюючих речовин, повідомляє BBC.

PFAS означає полі- та перфторалкільні речовини, яких існує близько 4500. 

Це може допомогти громадам, які страждають від забруднення високого рівня.

Причина, чому PFAS історично було так важко знищити, полягає в тому, що вони містять багато зв’язків вуглецю та фтору – найміцніших в органічній хімії.

Але саме ці зв’язки означають, що речовини можуть відштовхувати рідини, відомі як омніфобні, і роблять їх дуже корисними для фармацевтичної та харчової промисловості.

Новий метод “націлений” на групу слабше заряджених атомів кисню, які розташовані на кінці довгого хвоста зв’язків вуглець-фтор. Процес фактично "обезголовлює головну групу від хвоста", і PFAS починає розпадатися, залишаючи лише нешкідливі продукти.

Керівниця дослідницької групи Бріттані Транг зазначила, що результати захоплюючі через те, наскільки простим виявилося рішення.

Однак PFAS здатні накопичуватися у рибі та диких тваринах.

“Вічні хімікати” можуть спричинити серйозні проблеми зі здоровʼям, зокрема онкологічні захворювання та вроджені дефекти. Це дуже стійкі речовини використовуються в сотнях повсякденних предметів, зокрема в харчових упаковках, антипригарному посуді, дощовиках, клеї, папері та фарбах.

В матеріалі зазначили, що існуючі методи знищення PFAS, такі як спалювання, не були дуже успішними, адже вони вимагають надзвичайно високих температур, що є дорогим.

Нагадаємо, екоактивісти закликають українців уникати товарів, які містять хімічні речовини PFAS, серед яких тефлонові сковорідки, одноразові стаканчики, водостійка туш тощо.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, дослідження вчених зі Стокгольмського центру сталого розвитку показало, що рівень хімічного забруднення перетнув “планетарну межу”.

Читайте також
Український ринок хімічних речовин та продукції відтепер житиме за європейськими правилами
Український ринок хімічних речовин та продукції відтепер житиме за європейськими правилами

За вимогами нового Технічного регламенту небезпечність хімічних речовин та продукції оцінюватиметься за 33 класами небезпечності

У США обмежують вміст "вічних" хімікатів у водопровідній воді
У США обмежують вміст "вічних" хімікатів у водопровідній воді

Уряд виділив 1 млрд $ на покриття витрат

Міндовкілля почало розробку правил поводження з відходами, що містять азбест
Міндовкілля почало розробку правил поводження з відходами, що містять азбест

У 67 країнах світу заборонили використання азбесту

У Франції прийняли законопроєкт про боротьбу з небезпечними хімікатами
У Франції прийняли законопроєкт про боротьбу з небезпечними хімікатами

Очищення від "вічних" хімікатів коштуватиме Європі 238 мільярдів євро на рік