Вчені занепокоєні зростанням кількості сильних засух у Європі: які регіони постраждають найбільше Shutterstock

Вчені занепокоєні зростанням кількості сильних засух у Європі: які регіони постраждають найбільше

Людмила Гончаренко

У Європі прогнозується збільшення опадів взимку і зменшення їх у літній період 

Посушливі періоди у Європі відбуватимуться все частіше. До кінця XXI століття очікується збільшення частоти та інтенсивності літніх посух.

Про це свідчить новий кліматичний прогноз, підготовлений географічним факультетом Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана та Консорціумом Ураноса (Канада), передає earth.com

"Літні посухи — досить актуальна тема в Європі", — уточнила провідний автор дослідження Магдалена Міттермайер.

Фахівці провели дослідження, використовуючи сценарій з високим рівнем викидів вуглецю (RCP8.5). За його результатами було виявлено чітку тенденцію до збільшення не тільки кількості, але і тривалості літніх посух й їх інтенсивності. 

Міттермайер разом з колегами по університету розділила Європу на вісім регіонів з різним кліматом — Британські острови, Скандинавія, Центральна Європа, Альпи, Східна Європа, Франція, Середземномор'я та Піренейський півострів. Фахівці статистично змоделювали можливу частоту і інтенсивність посух для кожного з них в XXI столітті. 

В результаті були виділені головні чотири регіони, котрим найбільш загрожують сильні посухи - це Франція, Альпи, Середземномор'я і Піренейський півострів. В цих місцях суворі і екстремальні посухи будуть відбуватися з ймовірністю від 40% у Альпах до 96% на Піренейському півострові. Для Франції і Середземномор'я цей показник у літні місяці складе відповідно 60% і 80%.

Загалом, по всій Європі середній показник становитиме 50% — саме з такою ймовірністю у цьому регіоні будуть відбуватися екстремальні посухи у період з 2080 по 2099 рік.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), посухи — найнебезпечніший час для сільськогосподарських культур і домашньої худоби. Щорічно від екстремальної спеки страждають 55 млн людей у всьому світі. Європа вже відчула на собі негативні наслідки зміни клімату. Засуха призвела до серйозних екологічних, соціальних та економічних потрясінь, особливо в 2003, 2010 і 2018 роках.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у  зв'язку зі змінами клімату через декілька десятиліть Україна може опинитися в субтропіках.

Читайте також
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату

Традиційні страви можуть бути втрачені для кухонь багатьох країн – від Скандинавії, Франції та Нідерландів до Туреччини

Світ на шляху до катастрофічного потепління на 3°C, – ООН
Світ на шляху до катастрофічного потепління на 3°C, – ООН

Організація закликала уряди країн активізувати зусилля у боротьбі з глобальним потеплінням або почати планувати похорон Паризької угоди

Антарктида стрімко вкривається зеленню через потепління клімату
Антарктида стрімко вкривається зеленню через потепління клімату

Дерева вже росли на південному полюсі кілька мільйонів років тому, коли на планеті востаннє було стільки ж CO2 в атмосфері, як сьогодні