Вчені занепокоєні зростанням кількості сильних засух у Європі: які регіони постраждають найбільше Shutterstock

Вчені занепокоєні зростанням кількості сильних засух у Європі: які регіони постраждають найбільше

Людмила Гончаренко

У Європі прогнозується збільшення опадів взимку і зменшення їх у літній період 

Посушливі періоди у Європі відбуватимуться все частіше. До кінця XXI століття очікується збільшення частоти та інтенсивності літніх посух.

Про це свідчить новий кліматичний прогноз, підготовлений географічним факультетом Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана та Консорціумом Ураноса (Канада), передає earth.com

"Літні посухи — досить актуальна тема в Європі", — уточнила провідний автор дослідження Магдалена Міттермайер.

Фахівці провели дослідження, використовуючи сценарій з високим рівнем викидів вуглецю (RCP8.5). За його результатами було виявлено чітку тенденцію до збільшення не тільки кількості, але і тривалості літніх посух й їх інтенсивності. 

Міттермайер разом з колегами по університету розділила Європу на вісім регіонів з різним кліматом — Британські острови, Скандинавія, Центральна Європа, Альпи, Східна Європа, Франція, Середземномор'я та Піренейський півострів. Фахівці статистично змоделювали можливу частоту і інтенсивність посух для кожного з них в XXI столітті. 

В результаті були виділені головні чотири регіони, котрим найбільш загрожують сильні посухи - це Франція, Альпи, Середземномор'я і Піренейський півострів. В цих місцях суворі і екстремальні посухи будуть відбуватися з ймовірністю від 40% у Альпах до 96% на Піренейському півострові. Для Франції і Середземномор'я цей показник у літні місяці складе відповідно 60% і 80%.

Загалом, по всій Європі середній показник становитиме 50% — саме з такою ймовірністю у цьому регіоні будуть відбуватися екстремальні посухи у період з 2080 по 2099 рік.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), посухи — найнебезпечніший час для сільськогосподарських культур і домашньої худоби. Щорічно від екстремальної спеки страждають 55 млн людей у всьому світі. Європа вже відчула на собі негативні наслідки зміни клімату. Засуха призвела до серйозних екологічних, соціальних та економічних потрясінь, особливо в 2003, 2010 і 2018 роках.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у  зв'язку зі змінами клімату через декілька десятиліть Україна може опинитися в субтропіках.

Читайте також
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління

Цей песимістичний прогноз також стосується й України

Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату

Традиційні страви можуть бути втрачені для кухонь багатьох країн – від Скандинавії, Франції та Нідерландів до Туреччини