Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження спільно з Міністерством енергетики та Біоенергетичною асоціацією України розробили законопроєкт щодо розвитку виробництва та споживання біометану.
Про це йдеться в повідомленні пресслужби Держенергоефективності на сторінці у Facebook. Таку ініціативу підтримали народні депутати, тож нині у Верховній Раді зареєстровано відповідний проєкт закону № 5464 від 5 травня 2021 року.
Мета документа — створення законодавчого підґрунтя для розвитку ринку біометану в Україні, налагодження його експорту в країни Європейського Союзу та заміщення природного газу під час виробництва електричної та теплової енергії.
Законопроєкт передбачає таке:
- визначення поняття "біометан";
- механізм верифікації біометану;
- процедуру надання гарантії походження біометану;
- реєстр виробництва та споживання біометану.
Наголошується, що ще один перспективний напрям, розвиток якого дасть можливість Україні стати менш енергозалежною та гідним енергетичним партнером ЄС, — це водень. Зокрема, потенціал виробництва водню з відновлюваних джерел енергії до 2035 року сягає 5,5 млрд нм3 у рік. Загальний потенціал — 337 млрд нм3. З огляду на це нині розробляють Стратегію розвитку водневої енергетики України до 2050 року.
Про потенціал та необхідні кроки для запровадження сфери виробництва біометану та водню в Україні розповів заступник голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко під час свого виступу на Газовому форумі "Ukrainian Gas Open".
"Потенціал виробництва біометану в Україні — 8 млрд м3 у рік. Для порівняння це близько половини річного імпорту газу та 25% його загального споживання у рік", — пояснив Шафаренко.
Як зазначають у пресслужбі відомства, біометан — універсальне паливо, що може використовуватися для генерації електричної та теплової енергії, заміщення газу, як пальне для авто, а також для експорту в ЄС.
"У 2020 році Україна сплатила 7,5 млрд доларів за імпорт енергоресурсів: нафти, вугілля, природного газу. Це кошти, інвестовані в інші країни. Вони могли б залишитися в Україні та сприяти розвитку потужностям на тих місцевих видах палива, які могли б замістити газ, зберегти газотранспортну систему й економічне становище країни. Адже кожна гривня, вкладена у власну економіку, повертається 3 гривнями. Це робочі місця, поповнення бюджетів, розвиток економіки", — нагадав Шафаренко.
Він також звернув увагу, що виробництво біометану активно розвивається в ЄС, зокрема вже у 17 країнах. На кінець 2019 року налічувалося понад 700 біометанових потужностей в Європі.
Тим часом в Україні виробництва біометану немає. Нині встановлено 53 біогазові установки, які виробляють 224 млн м3 біогазу на рік. Вони потенційно могли б генерувати 135 млн м3 біометану на рік.
"Я впевнений, що розвиток сфери біометану та водню сприятиме економічному розвитку та енергетичній незалежності нашої країни!" — підсумував Шафаренко.
Нагадаємо, що в парламент подали законопроєкт №5464 "Про альтернативні види палива", що передбачає розвиток виробництва біометану.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха розповів, як біометан може замінити Україні природний газ.