В Україні “оголосили війну” паліям трави: як зміняться покарання facebook.com/LVIVDSNS

В Україні “оголосили війну” паліям трави: як зміняться покарання

Катерина Бєлоусова

Планується розширення переліку дій, за які буде передбачено кримінальну відповідальність та її посилення в умовах воєнного стану

В Україні посилять кримінальну відповідальність за підпали опалого листя, стерні тощо, що спровокували знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу.

Відповідний законопроєкт № 7212-1 схвалила у першому читанні Верховна Рада, повідомляє Міндовкілля.

Документ внесе зміни до Кримінального та Адміністративного Кодексів. Зокрема, пропонується розширити перелік дій, за які буде передбачено кримінальну відповідальність та посилити її в умовах воєнного стану.

“В умовах воєнного чи надзвичайного стану правопорушникам може загрожувати позбавлення волі на строк від 5 до 10 років – за умисне знищення або пошкодження вогнем чи іншим способом лісу, зелених насаджень, стерні, луків, пасовищ, степової, водно-болотної чи іншої рослинності, її залишків та опалого листя на землях будь-якої категорії, якщо це спричинило істотну шкоду довкіллю”, – йдеться в матеріалі.

В мирний час ці дії призведуть до обмеження чи позбавлення волі на строк від 2 до 5 років. За відповідну шкоду, завдану на територіях природно-заповідного фонду передбачається позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

"В умовах війни наше довкілля зазнає значної шкоди від бойових дій та ракетних обстрілів. І ми не маємо жодного права допускати ще й руйнування його безвідповідальною поведінкою, нерозумінням, що примітивне випалювання сухостою – це велика небезпека. Ми неодноразово бачили, до яких наслідків призводили такі дії у мирний час. Сьогодні це додаткове навантаження на наше довкілля і додатковий клопіт для рятувальників, які цілодобово рятують людські життя, розміновують території та розбирають завали, а ще – змушені ліквідовувати підпали сухостою", – прокоментував голова Міндовкілля Руслан Стрілець.

Також у Кримінальному кодексі окремо встановлять відповідальність за знищення або пошкодження лісу і лісових насаджень внаслідок недотримання правил пожежної безпеки, якщо це спричинило істотну шкоду довкіллю. Покарання передбачать у вигляді виправних робіт на строк до 2 років або обмеження волі на строк від 1 до 3 років.

За ці ж дії у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, або якщо вони викликали тяжкі наслідки для довкілля правопорушникам загрожує позбавленням волі на строк від 1 до 3 років.

Вчинення правопорушень в умовах воєнного або надзвичайного стану, або якщо вони призвели до загибелі людини, масової загибелі тварин чи виникнення інших особливо тяжких наслідків, каратиметься позбавленням волі на строк від 3 до 7 років.

В Міндовкілля зазначили, що щороку у природних екосистемах виникає велика кількість пожеж через підпал опалого листя та стерні.

Це завдає значної шкоди довкіллю:

  • забруднює повітря та ґрунти канцерогенними шкідливими речовинами;
  • забирає життя у тварин та руйнує середовище їх існування;
  • знищує велику кількість видів рослин та ґрунтове біорізноманіття.

Нагадаємо, в Україні за 4 місяці війни 43% пожеж сталися з провини безвідповідальних українців, які вчинили 30 205 підпалів.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Волинський області мешканця села Тойкут звинуватили у підпалі, в результаті якого пожежа знищила 14 гектар лісу, йому загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Читайте також
Волинянину загрожує тюрма через масштабну пожежу в лісі
Волинянину загрожує тюрма через масштабну пожежу в лісі

Діяння чоловіка завдали збитків на суму понад 610 тисяч гривень

За час війни українці спричинили 30 000 підпалів
За час війни українці спричинили 30 000 підпалів

Підпали розцінюються як кримінальний злочин, який передбачає покарання у вигляді ув’язнення від 10 до 15 років з конфіскацією майна