В Україні готуються запустити ринок біометану: експерт пояснив, як це буде

В Україні готуються запустити ринок біометану: експерт пояснив, як це буде

Маргарита Шевченко

Чинний ринок біометану — це валютні надходження, безпеку навколишнього середовища, нові робочі місця

Основна причина відсутності повноцінного робочого ринку біометану — недосконалість відповідного законодавства.

Про це в коментарі Kosatka.Media розповів виконавчий директор "Кліар Енерджі Груп" Сергій Савчук.

Він підкреслив, що біогазова галузь настільки стрімко розвивається у всьому світі, що навіть ухвалений у 2015 році Закон України "Про ринок природного газу" вже технічно застарів.

Тому зараз існує два законопроєкти про ринок біометану: урядовий — "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва і споживання біометану" і депутатський — "Про внесення змін до Закону України "Про альтернативні види палива" щодо розвитку виробництва биометана".

Обидва законопроєкти передбачають створення реєстру біометану, гарантії походження і сертифікату на біометан. Гарантія походження передається на підставі договору купівлі-продажу біометану, а для реалізації за межами митної території України — на основі сертифікатів походження і відповідних записів реєстрів країн купівлі-продажу.

Одна з різниць між законопроєктами в тому, що згідно з редакцією народного депутата Андрія Жупанин до біометану буде ставитися не тільки газ для закачування в газові мережі, а й биометан в якості моторного палива. Це особливо актуально з огляду на те, що в 2020-му Україна витратила на імпорт нафтогазової продукції майже $4 млрд.

Створення повноцінного ринку биометана надасть наступні переваги для економіки України:

Відкриття ринку біометану дозволить ефективно використовувати звалища газу.

"Компанії, які працюють з біогазом, зараз можуть тільки спалювати його в двигунах внутрішнього згоряння для вироблення електрики. А створення Біометанові ринку дозволить транспортувати видобутий газ - після очищення і доведений до якості природного газу, - по магістральних і розподільних газових мереж. Тобто, з нього можна буде не тільки генерувати електрику, а й тепло, заміщаючи при цьому імпортний газ", — пояснив Савчук.

Сприяти відкриттю міжнародного біогазового ринку для українських компаній.

За словами Савчука, європейці вже готові купувати український биометан, головне, щоб його походження і якість були підтверджені сертифікатами. А це допоможе заощадити фінансові резерви на закупівлю імпортного газу і дозволить отримувати валютні надходження від дегазації полігонів і звалищ.

"Якщо порівнювати представлені законопроєкти, то проєкт закону, який був ініційований народними депутатами України в скороченому вигляді, вже зареєстрований у ВР. Саме через спрощений вид депутатський законопроєкт має більше шансів на підтримку законодавців. Якщо закон про біометан буде ухвалений в редакції народного депутата Жупаніна, то більшість його регулюючих положень будуть детально прописані в додаткових підзаконних актах", — зазначив виконавчий директор компанії.

Урядовий законопроєкт, розроблений і запропонований Держенергоефективності спільно з Міненерго та біоенергетичної асоціації України, більш деталізований, тому потребують мінімум підзаконних актів, скоротить час на повний запуск ринку біометану в Україні. Обидва законопроєкти дієві і невідкладні, вважає експерт. Проєкт народного депутата Андрія Жупаніна має всі шанси бути ухвалений найближчим часом, що прискорить створення українського ринку біометану. Але необхідність розробки і узгодження підзаконних актів потребують певного часу.

"Будемо ми крокувати в "зелене" майбутнє по дорожній карті нардепів або уряду, головне — розуміти, що діючий ринок біометану — це валютні надходження, безпека навколишнього середовища, нові робочі місця, зменшення енергетичної залежності та збільшення "доданої вартості" самої України", — підсумував експерт.

Як повідомляла ЕкоПолітика, раніше експерти Біоенергетичної асоціації України розповіли, як з соняшнику отримують біогаз.

Читайте також
"Кліар Енерджі" представила ВДЕ-генерацію в рейтингу 50 найкращих компаній України 2021 року
"Кліар Енерджі" представила ВДЕ-генерацію в рейтингу 50 найкращих компаній України 2021 року

Компанія є лідером дегазації полігонів країни й флагманом біоенергетичної галузі країни

"Кліар Енерджі" презентувала успішні проєкти в галузі генерації з ВДЕ та управління відходами
"Кліар Енерджі" презентувала успішні проєкти в галузі генерації з ВДЕ та управління відходами

"Кліар Енерджі" є однією з провідних компаній в Україні в сфері відновлюваної енергетики та поводження з відходами

ГТС України готова закачувати в мережі біометан з 2022 року
ГТС України готова закачувати в мережі біометан з 2022 року

Для використання біометану ГТС не потрібне додаткове будівництво

Зеленський підписав закон про розвиток виробництва біометану в Україні
Зеленський підписав закон про розвиток виробництва біометану в Україні

Документ закладає фундамент для експорту біометану до країн ЄC