В 11 областях України навесні 2023 року лісівники планують висадити понад 1,1 мільйона інвазивних, тобто чужорідних, дерев, зокрема дуб червоний, горіх чорний та робінію звичайну (акацію білу).
Рекордсменами з висадки таких дерев традиційно стають Черкаська, Вінницька та Київська області, повідомляє “Українська природоохоронна група” у Facebook.
Автори наголосили, що, як стверджують науковці, інвазійні види дерев – одна з головних загроз біорізноманіттю. Проблему їхнього поширення обговорювали на Конференції ООН з біорізноманіття COP15 у Монреалі у грудні 2022 року. Як відомо, інвазивні види здатні знищити та змінити цілі екосистеми, адже вони швидко пристосовуються до нових умов існування та витісняють місцеві.
Екоактивісти наголосили, що в Україні Лісовий кодекс забороняє лісівникам висаджувати чужорідні дерева, проте офіційного переліку таких видів немає.
Вони розповіли, що в 11 областях України лісівники планують висадити:
- дуб червоний – 600 дерев;
- горіх чорний – 500 дерев;
- акація біла – 150 гектарів під її природне поновлення.
“Нажаль, ми поки не маємо статистики по інших областях, таких як Одеська чи Дніпропетровська, хоча там інвазійні дерева також “люблять”, – йдеться у повідомленні.
Екоактивісти підкреслили, що теза про те, що висадка інвазійних дерев є безальтернативною, адже інші види не ростуть, не відповідає дійсності. Так місцеві види дерев успішно висаджують у Кіровоградській області, в Тетерівському лісгоспі на Київщині тощо.
Вони наголосили, що дуб червоний, горіх чорний та робінія звичайна мають бути внесені до переліку інвазійних видів дерев Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів створили робочу групу, яка має скласти перелік інвазивних (чужорідних) видів дерев. Ці дерева будуть заборонені для відтворення лісів.