Українські ТЕС очолили ТОП-10 найбрудніших електростанцій Європи burshtyn-rada.if.gov.ua

Українські ТЕС очолили ТОП-10 найбрудніших електростанцій Європи

Маргарита Шевченко

Суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 млн євро

Перше місце в ТОП-10 найбрудніших ТЕС Європи посіла Бурштинська ТЕС, а інші українські електростанції стали найбільшими забруднювачами повітря в ЄС.

Про це сказано у матеріалі ГО "Екодія" з посиланням на нове дослідження аналітичного центру Ember. Як вказано, в Європі Україна продукує 72% всіх викидів зольного пилу, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту. Загалом, Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани.

За обсягами викидів двоокису сірки Бурштинська ТЕС займає 1-ше місце на континенті. Вона також є найстарішою ТЕС серед десятки топ-забруднювачів – її ввели в експлуатацію у 1964 році. Серед 30 найбільших джерел викидів цієї отруйної речовини Україні належать 12 станцій.

В антирейтингу електростанцій з найбільшими викидами пилу Україні належать 8 електростанцій (з 10-ти). Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття.  В топ-30 по цим викидам входить 18 українських ТЕС.

Що стосується викидів оксидів азоту, то Запорізька ТЕС займає 2 місце серед найбільших забруднювачів. Інші українські ТЕС поступаються лише найбільшим електростанціям Європи (Німеччини, Польщі та Сербії). Проте і тут в рейтингу топ-30 забруднювачів Україні належить 9.

Автори дослідження зауважують, що з часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство 10 років тому жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директив ЄС щодо викидів. Згідно з підрахунками Секретаріату Енергетичного Співтовариства суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 мільйон євро.

"Бути найбільшим забруднювачем Європи – сумнівне досягнення. Використання вугілля є не лише економічним тягарем для держави, але й створює величезні ризики для здоров’я та життя наших громадян. Україна зобов’язана взяти курс на відмову від використання вугілля в енергетиці та закрити застарілі, брудні, ненадійні та небезпечні вугільні потужності. При цьому, це повинно відбуватися у справедливий спосіб до населення тих міст, які наразі економічно залежать від видобутку та спалення вугілля. Створення нових чистих підприємств та перекваліфікація працівників мають стати основою для справедливої трансформації відповідних регіонів”, – коментує керівник відділу енергетики "Екодії" Костянтин Криницький.

Як повідомляла ЕкоПолітика, у Національний план скорочення викидів внесуть зміни. Частково, причиною стали складнощі із залученням фінансових ресурсів на модернізацію вугільних ТЕС.

Читайте також
Фінляндія закрила свою останню вугільну ТЕС
Фінляндія закрила свою останню вугільну ТЕС

Це дозволить скоротити загальні викиди країни майже на 2%

Війна в Україні підвищила популярність біопалива – експерти
Війна в Україні підвищила популярність біопалива – експерти

Громади потребують інвестиційної підтримки біомасових проєктів та допомоги у підготовці власних спеціалістів

В Україні тарифи на "зелене" тепло вбивають переваги котелень на біомасі – експерт
В Україні тарифи на "зелене" тепло вбивають переваги котелень на біомасі – експерт

Через тарифи та ціну на газ, альтернативне паливо стає економічно невигідним