Війна в Україні підвищила популярність біопалива – експерти greendeal.org.ua

Війна в Україні підвищила популярність біопалива – експерти

Катерина Бєлоусова

Громади потребують інвестиційної підтримки біомасових проєктів та допомоги у підготовці власних спеціалістів

В Україні фахівці галузі біоенергетики відзначають підвищення попиту громад на інформацію з підготовки біопаливних проєктів для заміни природного газу для бюджетних закладів, зокрема лікарень, шкіл, садочків тощо.

Люди розуміють важливість автономного чи резервного джерела тепла, особливо в умовах воєнного часу, повідомляє “Українська енергетика”.

Однак такі проєкти потребують тривалої підготовки, а запуск котельні на біомасі стає завданням для наступного опалювального сезону. 

Голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку Юлія Усенко розповіла, що для переводу бюджетних закладів з газу на біомасу громадам необхідно провести підготовчий етап своїми силами. 

Вона зазначила, що потрібно вивчити потенціал ресурсу громади, тобто що може бути використано: відходи лісу, зернових культур, соняшника, чи є землі для вирощування енергетичних культур. Також варто провести такі дослідження і в сусідніх громадах.

“Наступний крок – усвідомити, як отримати біопаливо з цієї сировини. Далі постає питання пошуку джерел фінансування", – сказала Усенко.

Вона припустила, що наразі для масштабування подібних проєктів у ініціаторів не вистачає впевненості в їхній успішності.

"По-перше, є страх – я відмовлюся від звичного мені газу. А достатньо мені знань, ресурсів, можливості не просто реалізувати проєкт, а забезпечити кожний опалювальний сезон на іншому виді палива, який мені поки що не зрозумілий (з точки зору застосування на практиці)”, – пояснила фахівчиня.

Експертка вважає, що варто започаткувати навчальний центр, можливо, на базі Мінрегіону, де ініціативні представники громади будуть вчитися будувати проєкти, готувати персонал.

"Ми відчуваємо, що в громадах бракує самостійності та досвіду, розуміння де шукати фінансування. Тому нам дуже потрібні люди в громадах, які набули досвіду і навичок готувати та впроваджувати такі проекти самостійно", – сказала Усенко.

В матеріалі зазначили, що незважаючи на значний потенціал біомаси та високу ціну на природний газ, процес його широкого заміщення сьогодні гальмує загальне субсидування ціни газу для побутового споживача. Однак забезпечення автономним та резервним теплом підтримує інтерес громад до впровадження котелень на біомасі в бюджетному секторі.

Проте громади потребують не тільки інвестиційної підтримки біомасових проєктів, а й допомоги у підготовці власних спеціалістів з проєктної діяльності. На думку експертів, це дозволяє жителям громади самостійно впроваджувати та керувати біоенергетичними проєктами на місцевих ресурсах та масштабувати успішні практики.

Нагадаємо, консультант з економіки Вадим Новіков заявив, що для України заміщення природного газу відходами біомаси є найпростішим та найдешевшим способом позбавлення від залежності від російського газу.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, євродепутати проголосували за встановлення обмеження на кількість первинної деревної біомаси, що може вважатися джерелом відновлюваної енергії, та її виключення з субсидій.

Читайте також
В Україні тарифи на "зелене" тепло вбивають переваги котелень на біомасі – експерт
В Україні тарифи на "зелене" тепло вбивають переваги котелень на біомасі – експерт

Через тарифи та ціну на газ, альтернативне паливо стає економічно невигідним

У Великобританії епічно підірвали чотири вежі старої ТЕС. Відео
У Великобританії епічно підірвали чотири вежі старої ТЕС. Відео

Подивитись на таке видовище зібралось чимало глядачів

У світі 5% вугільних електростанцій відповідальні за 73% викидів CO2
У світі 5% вугільних електростанцій відповідальні за 73% викидів CO2

"Найбрудніша" електростанція у світі, згідно з дослідженням, розташована в Польщі