В Україні створили онлайн-мапу моніторингу радіаційного фону в Чорнобильській зоні відчуження та інших частинах країни в рамах проєкту bGeigies for Ukraine.
Моніторинг проводиться за допомогою мобільних пристроїв вимірювання радіаційного фону з GPS-датчиком та функцією журналювання Safecast bGeigie Nano, повідомляє SaveDnipro у Facebook.
До створення мапи долучилися SaveDnipro, SAFECAST, Чеський національний інститут радіаційного захисту (SÜRO) та Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник.
В матеріалі зазначили, що у публічному доступі все ще недостатньо даних про радіаційний стан. У травні 2022 року запрацювали станції моніторингу радіаційного фону безпосередньо на ЧАЕС, однак у широкому доступі все одно немає інформації про те, що відбувається навколо.
Пристрій Safecast bGeigie Nano можна встановити на зовнішній частині автомобільного вікна, на велосипед, поїзд, літак та інші види транспорту або просто покласти в рюкзак під час прогулянки. Він робить заміри кожні 5 секунд, записуючи також координати та час.
Такі пристрої передав в Україну SÜRO, а працівники Чорнобильського заповідника розпочали заміри в зоні відчуження.
Мапа доступна за посиланням.
В матеріалі зазначили, що незалежні й перевірені дані про стан довкілля, зокрема радіаційний фон, — це елемент громадської безпеки в країні, де триває війна. Маючи доступ до такої інформації, місцеве населення може самостійно подбати про свою безпеку або реагувати на радіаційні виклики.
Нагадаємо, Чорнобильський заповідник отримав Свідоцтво про державну атестацію наукової установи II ступеню.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Чорнобильська зона відчуження може стати світовим науковим центром з вивчення мирного атому.