У День Незалежності України, 24 серпня, посеред Чорнобильського лісу відкрили перше Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).
Це допоможе перетворити ЧАЕС на більше безпечну зону, повідомила пресслужба Міністерства енергетики України у фейсбуці.
Відповідну ліцензію на здійснення діяльності з перероблювання та зберігання радіоактивних відходів об’єкт отримав ще 20 серпня.
"Ця ліцензія забезпечить регулювальний контроль як поточної експлуатації комплексу, так і подальшого перетворення об’єкта на екологічно безпечну зону", – запевнили в міністерстві.
Централізоване сховище обслуговуватиме три українські атомні станції: Рівненську, Хмельницьку та Південноукраїнську.
Донедавна ядерні відходи відправляли в Росію на перероблення. Щорічні витрати на поховання в РФ ядерних відходів коштували до 170 млн євро. Завдяки експлуатації ЦСВЯП Україна сподівається зменшити залежність від Росії в цій сфері.
"Дуже символічно, що відкриття сховища збіглося з річницею незалежності України. З відкриттям ЦСВЯП ми стаємо незалежні від Росії. Ми довго до цього йшли, це був непростий шлях", – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.
Незважаючи на церемонію відкриття, об'єкт ще не введено в експлуатацію. Для цього потрібен дозвіл від Державної інспекції ядерного регулювання. Глава "Енергоатому" Петро Котін заявив, що його отримають у найближчі кілька місяців.
Нині на сховищі тривають випробування. У контейнерах замість справжнього ядерного палива – імітатор. Але вже до кінця року сховище запрацює в реальному режимі, а на його майданчиках для зберігання з’являться ряди забетонованих блоків із радіоактивним вмістом усередині.
Суперсучасне сховище біля Чорнобиля збудовано за американськими технологіями Holtec International. У цієї компанії Україна також закупила контейнери для зберігання відходів.
Контейнери на ЦСВЯП зберігатимуться впродовж 100 років, адже в них не просто ядерний непотріб, а цінний ресурс. Учені вважають, що в майбутньому це паливо можна буде переробляти для повторного використання.
Загальна вартість проєкту ЦСВЯП становить понад 45 мільярдів гривень.Джерела фінансування – кредит Bank of America Merrill Lynch (250 млн доларів США) та власні кошти "Енергоатому" – до 1 млрд доларів.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Кабінет міністрів України затвердив Державну економічну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) на період до 2025 року.
Нагадаємо також, що в Україні з'явилася нова ділянка залізниці, якою будуть перевозити радіоактивні відходи.