Україна до 2050 року почне купувати питну воду за кордоном Shutterstock

Україна до 2050 року почне купувати питну воду за кордоном

Олена Яценьо

Нині ключовою проблемою є критичний стан водопровідних мереж

Ще до 2050 року Україна може бути змушена почати імпортувати чисту питну воду.

Такий невтішний прогноз озвучив голова постійної комісії з питань екологічної політики КМДА Костянтин Яловий на своїй сторінці у фейсбуці.

За словами експерта, уже сьогодні в 9 випадках із 10 водопровідна вода, якою ми користуємося, містить шкідливі домішки.

Він також навів дані Українського водного товариства, згідно з якими до 90% заборів із водопроводу виявляють перевищені показники солей, заліза, марганцю, хлору та інших речовин.

Яловий розповів, що в недавньому дослідженні на цю тему зібрано кілька важливих фактів про якість води в Україні.

"Ключовою проблемою є критичний стан мереж, у яких спочатку не досить очищена рідина додатково забруднюється", − зазначив експерт.

Не меншою проблемою є те, що українські гігієнічні вимоги до питної води перевіряють її на 86 забруднювальних речовин. У країнах же Європейського Союзу контролюють вміст щонайменше 100 речовин.

З огляду на це відрізняється й вартість послуги: наприклад, у Києві 1 кубометр холодної води коштує 13 гривень, а в ЄС − 3,5 євро (приблизно 108,5 гривень).

Водночас Німеччина щороку спрямовує на технічне переоснащення водопроводу та каналізації по 7 млрд євро. В Україні валовий дохід водоканалів становить тільки 1 млрд євро на рік.

Експерт нагадав, що в держбюджеті на 2022 рік на програму "Питна вода в Україні" закладено 1 млрд гривень. Загалом вона обійдеться державі більш ніж у 28 мільярдів.

"У підсумку, щоб мати питну воду нормальної якості, Україна має інвестувати значні кошти в модернізацію системи водопостачання та інші пов'язані речі. До того ж треба робити це вже сьогодні, адже у XXI столітті цінність цього ресурсу у світі буде лише зростати", − резюмував Яловий.

За даними Waternet, найкраща якість водопровідної води в Україні у Волинській області, де використовують переважно підземні джерела. Водночас місцевою проблемою є її висока жорсткість.

Найгірша вода з крана в жителів Дніпропетровської області − у ній у рази перебільшено вміст марганцю, спостерігаються велика кількість органічних забруднювачів, підвищена мутність й окиснюваність.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Владислава Магалецька заявила, що Україну вже через кілька десятків років може спіткати дефіцит якісної питної води.

Читайте також
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС

Це один із кроків для створення ефективної державної системи контролю стану навколишнього середовища

Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені
Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені

Дослідники попереджають, що наслідки будуть ще більш катастрофічними, якщо не вжити термінових заходів

Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини
Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини

Порівняно з минулим місяцем, якість води у 5 річках покращилася, у 4 – погіршилася

Україна імплементує нову євродирективу щодо моніторингу вод
Україна імплементує нову євродирективу щодо моніторингу вод

Вона встановлює технічні специфікації для хімічного аналізу та моніторингу стану води та актуалізації функцій суб’єктів моніторингу вод