У п’ятницю, 10 грудня, розпочався перший із трьох етапів обмеження обігу поліетиленових пакетів. Згідно із законом, відтепер тонкі одноразові пакети стають платними, розповсюджувати їх безплатно заборонено. Виняток зроблено для надтонких пакетів для пакування свіжої риби, м'яса, м'ясопродуктів, сипких продуктів і льоду.
Які ціни на пластикові пакети встановили в різних торговельних мережах – з'ясувала ЕкоПолітика.
Зазначимо, що мінімальні ціни встановлює Кабінет міністрів. Згідно з проєктом урядової постанови, який розробили у вересні 2021 року, вартість великих пакетів (завтовшки від 50 мікрометрів) повинна бути від 2 до 3 гривень:
- без ручок і бокових складок – від 2 гривень;
- з ручками й без бокових складок – від 2,5 гривні;
- без ручок і з боковими складками – від 2,5 гривні;
- з ручками та боковими складками – від 3 гривень.
Окрім того, якщо суб’єкти господарювання все-таки будуть безплатно розповсюджувати пластикові пакети – на них чекатимуть штрафи від 1700 до 3400 гривень, а за повторне вчинення такого порушення протягом трьох років сума адміністративного стягнення підвищиться від 3400 до 8500 гривень.
Однак уряд ще не затвердив проєкту постанови, тому поки що невідомо, якою буде ціна пакетів. Великі пакети на касах у продуктових магазинах і раніше були платними.
Нині підприємці ухвалюють рішення щодо вартості тонких пакетів самостійно.
Інформацію про припинення безоплатного розповсюдження пакетів і ціни на них вказують у магазинах на кожній стійці з пакетами.
Залежно від пакета й торговельної мережі, ціни варіюються від 1 копійки до 2 гривень.
Наприклад, покупцям магазинів АТБ одноразові пакети з ручками пропонують по 12 копійок. Пакет без ручок обійдеться покупцям у 9 копійок.
Водночас на сторінці "Новини Запоріжжя та області" показали, що пакети, зокрема, в "АТБ" коштують по 2,5 гривні.
У мережі магазинів "Новус" вартість за відповідні пакети становить 10 та 50 копійок.
Тим часом магазини VARUS продають пакети по 1 копійці.
У луцькому супермаркеті "Салют", що в мікрорайоні ЛПЗ, одноразові пластикові пакети продають за 49 копійок.
В іншому магазині міста "Сім23" вартість одноразових пластикових виробів для пакування становить 10 копійок.
Таку ж ціну, 10 копійок, треба заплатити за пластикові пакети в магазинах мережі супермаркетів "Рукавичка".
У супермаркетах "Наш край" вартість на одноразові пакети встановлено 25 копійок.
У Львові в мережі супермаркетів "Арсен" експериментально встановили ціну 15 копійок на всі пластикові пакети.
За пакет у "Метро" потрібно заплатити 1 гривню 50 копійок.
Одна з користувачів соцмережі "Фейсбук" опублікувала фото, яке вона зробила в "Ашан", де ціна за пакет – 6 копійок.
Зауважимо, що через те, що постанову Кабміну ще не ухвалено, бізнес сумнівається, які саме пакети він має тільки продавати, а які – надавати безоплатно. Відповідно, до кінця не зрозуміло, за що каратимуть контролювальні органи.
Тобто попри те, що тонкі та надтонкі пакети мають потрапити під заборону лише з 9 березня 2022 року, в АТБ та інших супермаркетах, можливо, вирішили просто перестрахуватися й про всяк випадок почали взагалі продавати всі пакети.
Нагадаємо, що за роз’ясненнями до Кабміну звернулася Європейська бізнес-асоціація (ЄБА). Там прямо заявили про нерозуміння ситуації, що виникла.
"Під час обговорення законопроєкту йшлося про платну основу поширення тільки щодо пластикових пакетів з товщиною стінки понад 50 мкм... [Якщо заборонять й інші пакети], бізнес не розуміє, яким чином здійснювати їх продаж, за якою вартістю і як здійснювати облік та звітність (адже, очевидно, це вимагатимуть і органи, що перевіряють). Іншими словами, якщо запровадити такі зміни щодо тонких і надтонких пластикових пакетів вже з 10 грудня, ймовірно, відбудеться серія труднощів", – йдеться в заяві ЄБА.
Детальніше про перший етап обмеження обігу пластикових пакетів ЕкоПолітика писала в цьому матеріалі.