У найчистішій річці Європи українці виявили високі показники фосфатів і нітратів Екодія

У найчистішій річці Європи українці виявили високі показники фосфатів і нітратів

Олена Яценьо

Активісти здійснили аналіз у водних об'єктах села Шульгівка

Найчистіша річка Європи — Оріль, — яка протікає у Дніпропетровській області в Україні, забруднена фосфатами й нітратами.

Такі результати показали тести, які провели активісти громадської організації "Екодія" в межах експедиції "У пошуках чистої води". З результатами аналізу вони поділилися на фейсбук-сторінці ГО.

Зазначається, що в селі Шульгівка на Дніпропетровщині взяли проби води в річках, каналах, криницях і свердловинах.

"Криниці й свердловини залишили неоднозначне враження: у трьох із п'яти проб був високий вміст фосфатів ~1,5 мг/л. Нітрати наявні в кожній пробі, в одній із криниць їхній вміст на граничному рівні понад 40 мг/л, у решті випадків коливається від 5 до 20 мг/л", — йдеться в повідомленні.

Решту шість тестів активісти провели на річках і каналах цієї місцини: річки Дніпро та Оріль, три дренажні канали.

"Рекордом експедиції стали два із трьох каналів, де вперше в нашій історії реакції на вміст кисню у воді не відбулося! Тобто кисню у воді не було, а відтак ці водойми не здатні "перетравити" забруднення, що в них потрапляє", — наголосили в дописі.

За словами учасників експедиції, у третьому каналі та на одній із проб із Дніпра вміст кисню був на рівні 4 мг/л (норма більше 6). Річка Оріль стала єдиною, де тест показав нормальний вміст кисню — 7 мг/л.

Утім, в Орілі, Дніпрі та на дренажних каналах виявили високі показники фосфатів 1-1,5 мг/л, зокрема й на каналах, де немає кисню. Нітрати, хоч у відносно невеликій кількості, але наявні майже у всіх пробах.

Окрім того, на одному з каналів тест на вміст амонію вперше дав несподівану кольорову реакцію — замість зеленого проба забарвилася в темно-бурий. В організації не знають, як інтерпретувати таку реакцію.

Місцеві будуть і надалі проводити власні спостереження за цією та іншими локаціями у своїй громаді.

Раніше ЕкоПолітика писала, що в селі Перемога на Київщині люди бояться пити воду з криниць. Недалеко від помешкань місцевих жителів розташовані склад хімікатів і промислова свиноферма.

Нагадаємо також, що у криницях на Вінниччині виявили приголомшливий рівень нітратів. Загалом екоактивісти здійснили аналіз 27 точок за дев'ятьма фізико-хімічними параметрами.

Також екоактивісти стривожені станом річки на Полтавщині. У річці Многа, яка протікає в Чорнихинській ОТГ та впадає в басейн Дніпра, виявили дуже високий вміст фосфатів, заліза, а також амонію.

Максимальне значення вмісту фосфатів виявили й у водоймах Сумської області.

Додамо, що Кабінет міністрів України ухвалив рішення про поетапне обмеження вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах.

Читайте також
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі

Загрози питному водопостачанню Києва на цей момент немає

Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова
Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова

Оперативні служби та відомства вживають необхідних заходів з очищення води

На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів
На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів

Профільне міністерство задовольнило звернення адвокатки громади