У південнокорейському місті Пусан з 25 листопада по 1 грудня триватимуть дискусії навколо Глобального договору про пластик, який має розв'язати світову проблему забруднення цим матеріалом.
Про це пише Euronews.
Мета переговорів – розробка документа, який міститиме юридичні зобов’язання для підписантів.
Передбачається, що Глобальний договір розглядатиме пластик протягом усього його життєвого циклу. Найбільше суперечок у національних делегацій викликає питання про те, чи буде встановлено обмеження на кількість пластику, яку компаніям дозволено виробляти.
У чому полягає проблема
За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), з 1950 року світове виробництво пластику зросло більш ніж у 200 разів до майже 460 млн тонн щорічно. Переробка не встигає за такими темпами виробництва. Станом на 2015 рік на ресайклінг надійшли лише 9% усіх пластикових відходів. В результаті близько 19 млн тонн пластику щороку потрапляють у природне середовище. Це шкідливо, а іноді навіть смертельно для дикої природи.
За прогнозами, до 2040 року виробництво пластику подвоїться або навіть потроїться. Таке зростання витратить приблизно чверть вуглецевого бюджету, що залишився для досягнення мети обмеження глобального потепління в межах 1,5°C.
Які вже є напрацювання по документу
Розробка Глобального договору розпочалася у 2022 році. Над його текстом працює Міжурядовий комітет з переговорів (МКП – INC), який провів вже 4 засідання.
Серед іншого члени комітету розглядали включення до документа таких заходів:
- поступове припинення виробництва пластику;
- поліпшення управління відходами;
- вимоги до дизайну пластикових виробів;
- фінансування глобального відходу від пластику.
Однак на засіданнях виникали розбіжності, а проєкт договору ставав все довшим і довшим.
Які питання обговорюють зараз
Серед ключових дискусійних питань на переговорах, що наразі тривають:
- визначення переліку шкідливих хімічних речовин, які мають бути заборонені у пластикових виробах;
- як країни фінансуватимуть заходи, визначені в остаточному договорі.
Існують також серйозні розбіжності щодо того, чи повинна угода передбачати скорочення обсягів світового виробництва пластику.
В МКП сподіваються, що остаточний договір вдасться узгодити під час переговорів. В іншому випадку, ймовірно, відбудеться ще одна зустріч у 2025 році.
Навколо якого положення Глобального договору про пластик найгостріші дискусії
Основними учасниками, які виступають проти скорочення виробництва пластику, є країни зі значною промисловістю, що працює на викопному паливі, зокрема Саудівська Аравія, росія та Іран. Вони наполягають, що головним фактором у розв'язанні проблеми пластикового забруднення має стати управління відходами.
Однак 40 країн і регіонів, включно з ЄС, Швейцарією та Фіджі, підписали декларацію під назвою "Міст до Пусана", яка виступає за "сталий рівень виробництва".
США, які відповідають за 17% світового виробництва пластику, не підписали декларацію "Міст до Пусана", але також погоджуються з необхідністю скорочення виробництва.
Що говорять екоактивісти
Екологічні групи та лідери корінних народів вимагають цілісного підходу до боротьби із забрудненням пластиком.
Грем Форбс, який очолює делегацію Грінпіс в Пусані, сказав, що його група може підтримати угоду, яка встановить розумні запобіжники для зменшення кількості виробленого пластику, усуне токсичні хімікати та захистить людей від неконтрольованого використання цього матеріалу.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що в Україні планують заборонити використання одноразового пластикового посуду.