У столиці України подекуди концентрація шкідливих речовин у повітрі в кілька разів перевищила гранично допустимі показники.
Про це свідчать дані звіту Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського за 13-18 вересня 2021 року.
За даними спостережень на стаціонарних постах, порівняно з попереднім тижнем, підвищився рівень забрудненості повітря діоксидом азоту та формальдегідом.
Водночас вміст завислих речовин та оксиду вуглецю в повітрі столиці дещо знизився.
Зокрема, зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДКс.д.) за середньодобовим вмістом:
– завислих речовин:
у 1,1-1,2 раза на Бессарабській площі та бульварі Лесі Українки;
– оксиду вуглецю:
у 1,1 раза на проспекті Перемоги (район метро Святошин);
– діоксиду азоту:
у 4,6-4,7 раза – на вулиці Каунаській та площі Перемоги;
у 4,0-4,3 раза – на вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ), Бессарабській і Деміївській площах, проспектах Оболонському та Перемоги;
у 3,0-3,8 раза – на інших постах міста, окрім проспекту Науки, 37 (біля метеомайданчика обсерваторії), де перевищень не зафіксовано;
– формальдегіду:
у 3,8-4,0 раза – на площах Бессарабській, Деміївській, Перемоги, вулицях Каунаській та Олександра Довженка, проспекті Перемоги;
у 1,7-3,1 раза – на інших постах спостережень.
Усього минулого тижня відібрали та проаналізували 1568 проб повітря на 15 стаціонарних постах обсерваторії.
Згідно з прогнозом Українського гідрометцентру, найближчими днями циклонічний характер погоди з ймовірністю випадіння опадів і зниженням температури повітря сприятиме розсіюванню шкідливих домішок у приземному шарі атмосфери.
Зазначимо, що основне джерело діоксиду азоту та формальдегіду – вихлопні гази автотранспорту, тому найвищі показники реєструються в місцях з інтенсивним рухом.
До того ж такі місця, як Бессарабська чи Деміївська площі, розташовані в низині, тому там більше накопичення шкідливих домішок.
Напередодні ЕкоПолітика повідомляла, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко назвала найбільше джерело забруднення повітря в містах України. За її словами, найбільшими забруднювачами повітря в Україні є старі автомобілі, привезені з усього світу.
Нагадаємо, що, на думку експертів, однією з головних причин забруднення повітря в Україні є автотранспорт.
Зокрема, заступник державного секретаря Кабінету міністрів України Анатолій Куцевол зауважив, що "поки європейські країни забороняють дизель і додатково оподатковують старі автомобілі, ми відкриваємо двері для мільйонів імпортованих звідти старих авто".
На тому, що "євробляхи" – більший забрудник довкілля, ніж промисловість, заявив також генеральний директор Федерації роботодавців Руслан Іллічов.
Зазначимо, що обсяг імпорту вживаних автомобілів за січень-серпень становить 301,3 тис. од. Навіть більше, у липні зафіксували місячний рекорд реєстрацій (54,5 тис. авто) за останні кілька років. Торік же ввезення б/у автомобілів сягало 353,4 тис. од.
Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський спростив розмитнення "євроблях".