19 вересня Європейська Комісія обмежила використання перфторгексанової кислоти (PFHxA) та речовин, які з нею пов'язані.
Про це повідомили на офіційному сайті виконавчого органу ЄС.
У Комісії зазначили, що ці підгрупи пери- та поліфторалкільних речовин (PFAS) є дуже стійкими та рухливими у воді, і їх використання у певних продуктах становить неприйнятний ризик для здоров'я людини та довкілля.
PFAS називають "вічними хімікатами", оскільки вони не розкладаються в природному середовищі. Ці хімічні сполуки потребують особливої уваги через те, що використовуються в багатьох промислових процесах і присутні в багатьох споживчих товарах. Вчені говорять про велику кількість випадків забруднення PFAS ґрунту і води, в тому числі питної.
Нове обмеження PFHxA зосереджене на тих видах використання, де ризик не контролюється належним чином, є доступні альтернативи, а соціально-економічні витрати будуть незначними порівняно з користю для здоров'я людини та довкілля. Так, обмеження забороняє продаж і використання PFHxA у:
- споживчому текстилі, наприклад, дощовиках;
- харчовій упаковці, наприклад, коробках для піци;
- споживчих сумішах, таких як гідроізоляційні спреї;
- косметиці, наприклад, засобах по догляду за шкірою;
- деяких видах протипожежної піни, наприклад, для тренувань і випробувань, без шкоди для безпеки.
Чиновники зазначили, що це не впливає на інші застосування PFHxA, наприклад, у напівпровідниках, батареях або паливних елементах для "зеленого" водню.
У Єврокомісії назвали прийняте обмеження ще одним важливим кроком вперед у скороченні викидів PFAS, оскільки PFHxA часто використовується як замінник іншого вже забороненого PFAS – перфтороктанової кислоти або "PFOA".
Обмеження на PFHxA офіційно набуде чинності через 20 днів після публікації в Офіційному журналі. Воно почне діяти після перехідного періоду від 18 місяців до 5 років, залежно від використання, щоб виробники мали час замінити PFHxA на безпечніші альтернативи.
ЕкоПолітика раніше розповідала своїм читачам, чому варто уникати PFAS та чим вони небезпечні.
Також наприкінці березня ми повідомляли, що Комітет сталого розвитку та планування Національної асамблеї Франції одноголосно прийняв законопроєкт про боротьбу з "вічними хімікатами” – PFAS.
У квітні у США вперше встановили загальнодержавні обмеження на вміст кількох шкідливих хімікатів (PFAS), які були виявлені у водопровідній воді по всій країні.