У 2024 році світ втратив рекордну кількість лісів shutterstock

У 2024 році світ втратив рекордну кількість лісів

Ганна Велика

Комбінований тиск перетворення земель і мінливого клімату перешкоджає їхньому відновленню

Минулого року катастрофічне зростання кількості пожеж спричинило масштабну втрату лісових площ на планеті – лише тропічних пралісів згоріло 6,7 млн га.

Про це повідомляє Euronews із посиланням на нові дані лабораторії GLAD Університету Меріленда.

Рекордні втрати тропічних пралісів стали удвічі більшими, ніж у 2023 році, і майже дорівнюють площі всієї Панами. Це приблизно 18 футбольних полів, які втрачаються кожні 18 хвилин.

Загальна втрата деревного покриву в усьому світі зросла на 5% порівняно з 2023 роком, говорять науковці. Це додаткові 30 млн га, знищених минулого року, що приблизно дорівнює площі Італії.

За даними досліджень, вперше за всю історію спостережень пожежі, а не сільське господарство, стали головною причиною втрат лісу. Особливо сильно постраждала Латинська Америка.

Загалом ці пожежі спричинили 4,1 гігатонни викидів парникових газів – це у 4 рази більше, ніж викиди від усіх авіаперевезень у 2023 році.

"Такий рівень втрат лісів не схожий ні на що, що ми бачили за понад 20 років спостережень", – каже співдиректорка платформи Global Forest Watch Інституту світових ресурсів (WRI) Елізабет Голдман.

Головна причина – екстремальні погодні умови

Минулий рік був найспекотнішим за всю історію спостережень, з екстремальними умовами, включаючи сильну широкомасштабну посуху, спричинену зміною клімату та кліматичним явищем Ель-Ніньйо.

Деякі країни, особливо в Латинській Америці, у 2024 році пережили найсильнішу посуху за всю історію спостережень. У звіті йдеться про те, що ці умови зробили пожежі більш інтенсивними та важчими для контролю у багатьох частинах світу.

Які країни втратили найбільше лісів у 2024 році

Згідно з даними, Бразилія, яка прийматиме кліматичну конференцію COP30 наприкінці цього року, втратила найбільші площі тропічних лісів. Загалом на неї припадає 42% усіх втрат тропічних пралісів минулого року.

Пожежі були спричинені найсильнішою посухою в історії країни, яка стала причиною 66% цих втрат. З інших причин, таких як вирощування сої та великої рогатої худоби, втрати зросли на 13%.

2024 року втрати лісів у Болівії також злетіли на 200% до 1,5 млн га. Вперше в історії вона посіла друге місце після Бразилії, випередивши Демократичну Республіку Конго (ДРК), навіть попри те, що має вдвічі меншу площу лісів.

Третє місце – за ДРК, яка зазнала найвищих за всю історію втрат первинних лісів. Вони зросли на 150% порівняно з 2023 роком. Пожежі, які посилилися через незвично спекотні та сухі умови, спричинили 45% збитків. Як і Амазонка, басейн річки Конго є важливим поглиначем вуглецю, але збільшення кількості пожеж і втрат лісів загрожує його життєдіяльності.

Раніше ЕкоПолітика писала про найбагатші країни світу, які, за даними науковців, сприяють вирубці лісів поза своїми межами.

Читайте також
Суд відкрив справу проти ДП "Ліси України" за відмову у захисті пралісів "Шипоту"
Суд відкрив справу проти ДП "Ліси України" за відмову у захисті пралісів "Шипоту"

Прокладання лісівниками дороги через праліс і його буферну зону викликало значний суспільний резонанс, а профільне міністерство досі його ігнорує