ТОП-10 справжніх українських екоактивістів за 2024 рік

ТОП-10 справжніх українських екоактивістів за 2024 рік

Ганна Велика

Ми розповімо вам про 10 активних захисників і захисниць українського довкілля, які постійно та наполегливо займаються різними напрямками охорони навколишнього середовища 

ЕкоПолітика вирішила нагадати про важливий внесок громадських активістів у справу збереження лісів, степів, флори, фауни, природних компонентів міського середовища, впровадження свідомої культури поводження з відходами та іншого. Вони систематично та наполегливо щодня творять зміни на краще, іноді попри спротив чиновників, браконьєрів, екопорушників та нечистих на руку ділків.

1. Євгенія Аратовська – екоактивістка та соціальна підприємниця, відома як засновниця громадської організації "Україна без сміття" (УБС). Під керівництвом Євгенії УБС впроваджує нові формати сортування та переробки відходів, зокрема відкриття екологічної кав'ярні, яка практикує Zero Waste підхід. Також організація розвиває франшизу, прагнучи масштабувати свій вплив на всю країну.

2. Володимир Борейко – один із найвідоміших природоохоронців України, директор Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ). Активно займається протидією знищенню зелених зон та водних об’єктів на території Києва, створенням нових об’єктів природно-заповідного фонду та захистом існуючих.

Протягом 2024 року спеціалісти КЕКЦ постійно моніторили порушення екологічного законодавства у Білоозерському національному парку та на території столиці, зверталися з позовами до прокуратур.

Серед виграних цьогоріч судових справ на рахунку КЕКЦ такі:

  • захист озера Вирлиця у Києві від забудови – позитивне рішення Верховного Суду;
  • справа проти агрокомбінату “Хотівський”, який хотів отримати під забудову 5,3 га зеленої зони біля Національного музею народної архітектури та побуту у Пирогові.
  • визнання незаконною постанови Кабінету міністрів України, яка дозволила проводити масові рубки Мархалівського лісу поблизу Києва під військове меморіальне кладовище – позитивне рішення Київського окружного адміністративного суду.
  • захист єдиної у Київській області природної печери “Геонавт” та 50 га лісів Київського лісгоспу під Обуховим від рейдерів та незаконних дій Обухівської райадміністрації.

3. Катерина Гарбарчук – фахівчиня земельного напряму в Українській природоохоронній групі. Протягом 2024 року регулярно проводила лекції та зустрічі для громадськості та журналістів, аби поділитися своїм досвідом у захисті прибережних захисних смуг, сільськогосподарських земель, протидії махінаціям із землею. Виїжджала в експедиції по Україні – зокрема, на Житомирщину та Рівненщину – аби зафіксувати та оприлюднити кейси щодо порушень довкіллєвого законодавства, знайти ділянки з червонокнижними видами та створити для них охоронні зони.

4. Олена Жук – екоактивістка, співзасновниця та координаторка проєкту "CHYSTO.DE?!". Разом зі своїм чоловіком, Романом Жуком, започаткувала цю ініціативу у 2020 році. Щороку вони проводили екопікніки-прибирання довкола Вільшанського водосховища, відомого як "Закарпатське море". Їхня громадська організація вже організувала 24 екопікніка, впроваджує у місцевій громаді збір і сортування сміття. У 2024 році Олена разом із командою організувала масштабний EcoFilmFestival.

5. Юлія Мархель – екоактивістка, засновниця та голова правління найбільшого екоруху України – Всеукраїнського молодіжного руху "Let's do it, Ukraine", який є частиною міжнародного руху "Let's Do It! World". Вона також координує проєкт "World Cleanup Day" в Україні, залучаючи мільйони українців до екологічних ініціатив та прибирань. У 2024 році у заході взяли участь понад 404 тис. українців.

6. Артем Приходько – екоактивіст із Харкова. Відомий своєю діяльністю щодо очищення річок. Він є ініціатором проєктів "Річковий Детокс", "Чисті Уди", "Trash Killer" і "Людям від Людей".

Діяльність Артема також включає розробку системи моніторингу якості води, очищення берегів, висадження дерев. Його проєкти активно підтримуються місцевою громадою та бізнесом.

У 2024 році започаткував екочелендж “Чистий” з прибирання сміття у лісах та на водоймах Харкова, брав участь в очищенні річок області від нафтопродуктів, які потрапили туди після ворожої атаки на нафтобазу.

7. Іван Русєв – відомий український еколог, доктор біологічних наук, громадський діяч і природоохоронець. Начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузлівські лимани". Він є провідним науковцем і одним із ключових активістів, які працюють над збереженням природи України. Протягом 2024 року постійно висвітлював вплив війни на екосистеми Чорного моря та прилеглих до нього лиманів.

8. Петро Тєстов – еколог, аналітик та природоохоронець. Керівник аналітичного відділу в Українській природоохоронній групі. Відомий своєю активною діяльністю у сфері охорони лісів та адаптації українського законодавства до європейських стандартів. Регулярно публікує статті та бере участь у дискусіях, присвячених проблемам лісового господарства та екологічної політики в Україні.

У 2024 році неодноразово виїжджав на місця незаконних рубок у Карпатах, наприклад, на території Ясінянського лісомисливського господарства на Закарпатті, оприлюднював інформацію про них у соцмережах, виїжджав в експедиції, щоб зафіксувати наявність рідкісних видів рослин у лісах та домогтися розширення об’єктів природно-заповідного фонду на ці території.

9. Анастасія Тиха – зооволонтерка з Ірпеня, яка разом із чоловіком заснувала притулок "Дім особливих Хвостиків" для тварин з інвалідністю. Стала відома в Україні та поза її межами, коли на початку повномасштабного вторгнення разом з іншими волонтерами евакуювала понад 20 собак з інвалідністю з-під обстрілів, забезпечивши їх безпеку та необхідний догляд. Її діяльність привертає увагу громадськості та надихає інших долучатися до волонтерства та допомоги тваринам.

10. Семен Турута – громадський діяч та екоактивіст з Одеси. Засновник проєкту "ЕКОноміка Мрії", який перетворює відходи на ресурси для допомоги армії та громадам. Проєкт об'єднує ековолонтерів, які займаються збором та переробкою сміття, спрямовуючи отримані кошти на підтримку Збройних Сил України. Організував “Екомаршрут” в Одесі: Семен та інші волонтери виїжджають за 6 локаціями у різних районах міста та збирають відсортоване сміття, яке приносять люди. Також є послуга “Еко-Таксі”, через яке можна замовити вивіз накопиченої вторинної сировини. У "ЕКОноміка Мрії" також є "приймальня мрій", де також можна здати сміття.

У планах – запустити новий проєкт "ШопопалоШоп" — це платформа з обміну речами, які можна буде віддати на підтримку ЗСУ.

Ми склали цей перелік з огляду на реальні справи активістів, які змінюють нашу країну на краще вже тут і зараз. У ньому – наші проактивні громадяни, які не просто проголошують красиві екологічні гасла, а своїми діями створюють приклад для наслідування для інших українців.

Читайте також
У Сумах волонтери зібрали понад пів тонни сміття
У Сумах волонтери зібрали понад пів тонни сміття

Екоакція вже встигла стати традиційною

У Німеччині “екоактивісти” два дні поспіль зупиняли роботу найбільших летовищ
У Німеччині “екоактивісти” два дні поспіль зупиняли роботу найбільших летовищ

Через це Федеральна поліція Німеччини вирішила посилити заходи безпеки в усіх великих аеропортах країни

Екоактивісти розпочали кампанію з вимогою закрити київське комунальне підприємство
Екоактивісти розпочали кампанію з вимогою закрити київське комунальне підприємство

Вони також домагатимуться відкриття кримінальної справи проти його очільника