Супутники зафіксували 15 000 пожеж в Україні за 28 березня. Мапа Shutterstock

Супутники зафіксували 15 000 пожеж в Україні за 28 березня. Мапа

Зоряна Бердник

Реальні цифри можуть бути ще більшими

Екологічний чат-бот SaveEcobot показав страшні для України цифри: близько 5 600 пожеж у п'ятницю, 26 березня, а в неділю – аж 15 000.

Ці дані громадська організація SaveDnipro отримала з NASA Earthdata та показала на мапі забруднення окремим шаром. Мапу опублікували на Facebook-сторінці організації.

Наголошується, що іноді через велику хмарність супутники бачать не всі пожежі, що, наприклад, можна було спостерігати на Західній Україні. Тож реальні цифри можуть бути ще більшими.

"Жахає інше: ці хворобливі червоні точки на мапі – не про “погану владу або олігархів”. Це наслідки того, що ваш сусід або сусідка спалюють очерет чи рослинні залишки. Або кидають сигарету в суху траву. Або після пікніка залишають тліти вуглі. І в результаті знищуються сотні гектарів родючої землі, гинуть тварини, а жителі прилеглих територій, зокрема самі порушники, дихають небезпечним для здоров'я повітрям", – йдеться в повідомленні ГО SaveDnipro.

В організації закликають не спалювати рослинні відходи, а компостувати або віддавати сусідам для худоби.

"У разі, якщо ви бачите, що ваші сусіди порушують законодавство, зокрема екологічне, викликайте поліцію!" – радять у SaveDnipro.

Штрафи за спалювання трави й листя сягають від кількасот до десятків тисяч гривень. "Якщо в суспільстві не набереться критична маса розсудливих і небайдужих громадян, Україна вкриватиметься червоними точками щовесни, залишаючись хворою на людську дурість та безвідповідальність", – наголосили в організації.

Нагадаємо, як писала ЕкоПолітика, що 12 березня президент України Володимир Зеленський підписав закон про посилення захисту лісів і запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, який встановлює заборону на спалювання сухої трави в цих зонах. За порушення заборони передбачається адміністративна відповідальність.

Також раніше повідомлялося, що в Україні запустили масштабну інформаційну кампанію проти спалювання листя.

Крім того, ЕкоПолітика розбиралася у своєму матеріалі, як можна змінити ситуацію, що загрожує та чи можуть багатотисячні штрафи зупинити паліїв.

Читайте також
Через суху погоду на лівобережжі Херсонщини горіли плавні
Через суху погоду на лівобережжі Херсонщини горіли плавні

Внаслідок пожежі гинуть рідкісні види рослин та тварин, а продуктами горіння забруднюється атмосфера

У 2023 році в ЄС понад півмільйона гектарів лісу було знищено пожежами
У 2023 році в ЄС понад півмільйона гектарів лісу було знищено пожежами

Площа вигорілих територій удвічі перевищує площу Люксембургу

Кількість пожеж на Полтавщині у 2024 році виросла на 75%
Кількість пожеж на Полтавщині у 2024 році виросла на 75%

Рятувальники нагадують алгоритм дій у разі виникнення лісових, степових, торф’яних пожеж