Стрілець похвалився прогресом євроінтеграції України у довкіллєвій сфері: екологи обурились

Стрілець похвалився прогресом євроінтеграції України у довкіллєвій сфері: екологи обурились

Валентина Бокій

В мережі інтерв’ю отримало шквал критики

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець похвалився, що в Україні за період 2022-2023 років було схвалено 13 євроінтеграційних законів у сфері захисту довкілля.

В інтерв’ю "Укрінформу" чиновник похвалився досягненнями у наближенні екологічного законодавства до європейських норм та стандартів. ЕкоПолітика підготувала для своїх читачів короткий підсумок з інтерв’ю.

Міністр зауважив, що за оцінками Єврокомісії, прогрес України лише за 2022-2023 роки становить 4 бали з 5-ти можливих. Важливими досягненнями він назвав:

  • закон Закон "Про забезпечення хімічної безпеки",
  • ратифікацію Нагойсько-Куала-Лумпурського протоколу про відповідальність і відшкодування,
  • схвалення Кабінетом Міністрів Водної стратегії до 2050 року,
  • ухвалення Міндовкіллям необхідних змін щодо державної системи моніторингу довкілля,
  • запуск реформи управління відходами,
  • долучення України (яка ще не має статусу члена ЄС) до програми LIFE,
  • отримання Україною офіційного статусу спостерігача у Севільському процесі.

Реформа промислового забруднення

"У травні минулого року за нашої адвокації у першому читанні народні депутати схвалили законопроєкт 6004-д, який дозволить імплементувати положення Директиви 2010/75/ЄС та запустить екомодернізацію промисловості за найкращими доступними технологіями та методами управління (НДТМ)", — зазначає міністр.

Зауважимо, що документ багато критикували як представники бізнесу, так і екологічні активісти. Зокрема, уже майже рік минув з моменту голосування у парламенті, а до другого читання документ досі не дійшов.

Запуск Нацреєстру викидів та перенесення забруднювачів

Міністр зазначив, що Реєстр створили за аналогією з європейським. За його словами, в Україні навіть спрощена і більш зручна онлайн процедура, порівняно з європейською. Через два роки український Реєстр планується інтегрувати з європейським.

Участь у глобальній кліматичній дискусії

Під час війни у 2022 році Україна вперше в історії представила свій павільйон на Конференції ООН зі зміни клімату СОР27. На COP28 у Дубаї представники Міндовкілля презентували нову кліматичну політику України.

"Ми вже підготували проєкти основного кліматичного закону України та Стратегії реалізації державної політики у сфері зміни клімату до 2035 року. Завершуємо впровадження системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, цифровізуємо останній її елемент – подання звітності операторами установок", — зазначив Стрілець.

Ще одним досягненням чиновник називає відкриття Кліматичного офісу, кошти на який у розмірі 3,5 млн євро Україна отримала від ЄС.

Міністр додає, що в найближчих планах запуск системи торгівлі квотами на викиди, що є підготовчим етапом для України до входження в кордони механізму СВАМ.

Надрокористування

Міндовкілля завершило реформу надрокористування, в рамках якої осучаснило правила роботи сектору, наблизивши їх до стандартів ЄС. Зазначається, що з 2023 року надходження до держбюджету від надання спецдозволів на користування надрами сягнули рекордних 2,85 млрд грн.

Реформа управління відходами

У червні 2022 року Верховна Рада України схвалила рамковий євроінтеграційний закон №2320 "Про управління відходами".

"Щоб його положення запрацювали на практиці, ми вже пройшли значний шлях: розроблено та прийнято Урядом понад 20 постанов. Міністерство затвердило з десяток наказів для впровадження європейських вимог до об’єктів оброблення відходів", — додав Стрілець.

Також у Верховній Раді на розгляді вже знаходиться законопроєкт "Про упаковку та відходи упаковки", що вперше вводить в Україні модель розширеної відповідальності виробника.

Зазначимо, що експерти з управління відходами неодноразово публічно описували суперечності, які існують в законі "Про відходи" і закликали усунути їх.

Лісова реформа

164 державні  лісогосподарські підприємства об'єднали в єдине ДП "Ліси України", а замість 24 обласних управлінь лісового та мисливського господарства створили 9 міжрегіональних управлінь Держлісагентства.

"Результати реформи можна побачити у декількох конкретних цифрах – ДП “Ліси України” торік збільшило прибуток у понад два рази до 3 млрд грн. У бюджети усіх рівнів надійшло податків на рекордних 10,5 млрд грн", — додав міністр.

Зауважимо, що корупція в лісовій сфері нікуди не зникла, а навпаки набула величезних масштабів під час війни. Зокрема, про останній кричущий випадок про вирубування столітніх дубів в Чорнобильському заповіднику ви можете почитати за посиланням.

Реформа екоконтролю

Міністр зазначив, що в Україні повертається в порядок денний питання реформування Державної екологічної інспекції.

"Стратегія реформування системи державного екологічного контролю та операційному плані її виконання у 2024-2026 роках вже пройшли громадське обговорення та незабаром будуть представлені на розгляд Уряду", — заявив Стрілець.

Реакція екологічної спільноти

В мережі інтерв’ю отримало шквал критики. Більшість учасників екологічної дискусії засумнівались в реальних результатах роботи Міндовкілля.

"А якщо не про процеси, а про результати "маховиків" і реформ? Відповідальність Міндовкілля: НПА по рамковому закону "Про відходи" провалені! Чи 2 втрачених роки – це результат? А як іде "активна робота" з азбестовмісними речовинами? Крім гарних дописів в мережах? А правда така, що поки йде війна, Міндовкілля занурює краіну в звалища відходів… І всі це розуміють і бачать…", — зазначила президентка PAEW Людмила Циганок.

"Ми прийняли необхідні зміни щодо державної системи моніторингу довкілля та низку документів щодо поліпшення якості повітря." І незважаючи на всі доводи зайняли категоричну позицію відповідно до якої ці зміни набудуть чинності аж за півроку після закіннчення війни. А ще за відведений Верховною Радою рік не спромоглись розробити підзаконку", — додав колишній заступник міністра захисту довкілля Михайло Хорєв.

Раніше ЕкоПолітика писала про те, як наразі в Україні відбувається реформа екоконтролю.

Читайте також
Нові призначення у Міндовкілля: Гринчук майже повністю замінила команду Стрільця
Нові призначення у Міндовкілля: Гринчук майже повністю замінила команду Стрільця

Зберігається інтрига стосовно того, хто отримає посаду першого заступника міністра

Скільки коштує платникам податків утримання чиновників Міндовкілля та чим вони займаються
Скільки коштує платникам податків утримання чиновників Міндовкілля та чим вони займаються

За рік зарплати підвищилися тільки у міністерки та її заступників

У Міндовкілля призначили нового заступника: хто він та що про нього відомо
У Міндовкілля призначили нового заступника: хто він та що про нього відомо

Новопризначений чиновник має великий досвід у сфері управління, проте жодного – у природоохоронній царині

Заступники міністерки Гринчук: хто вони, за що відповідають та скільки заробляють
Заступники міністерки Гринчук: хто вони, за що відповідають та скільки заробляють

Номінально найменше коло обов’язків у заступника міністра з питань цифровізації Сергія Власенка