Стефанішина пояснила, як план ЄС щодо кліматичної нейтральності вплине на Україну shutterstock

Стефанішина пояснила, як план ЄС щодо кліматичної нейтральності вплине на Україну

Особливий інтерес для України становлять умови механізму вуглецевого коригування імпорту (СВАМ)

Пакет ініціатив Fit for 55 щодо кліматичних цілей ЄС, презентований нещодавно Європейською Комісією, містить пункти, які матимуть серйозний вплив на Україну як одразу після впровадження, так і внаслідок подальшої синхронізації законодавства.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила віцепрем'єрка Ольга Стефанішина.

Як зазначається, у пакет входять пропозиції щодо змін у європейській системі торгівлі викидами, перегляд Директиви про оподаткування енергії, оновлення регулювання інфраструктури альтернативних видів палива тощо.

"Звісно, особливим інтересом для нас є механізм вуглецевого коригування імпорту (СВАМ), і ми з командою ретельно вивчаємо цей документ, але вже бачимо чіткі сигнали про те, що позицію України, представлену в Брюсселі, було почуто", – зазначила Стефанішина.

Вона наголосила, що Єврокомісія відзначила важливість приєднання до електроенергетичної мережі ЄС третіх країн, зокрема країн-членів Енергетичного Співтовариства, для декарбонізації їх енергетичних систем. Тому передбачається можливість того, що країнам, які доєднаються до ENTSO-E та експортуватимуть електроенергію в ЄС, за певних умов буде надане виключення зі СВАМ.

Крім того, у документі відзначається відданість країн, які мають Угоду про асоціацію з ЄС, у тому числі положення про зону вільної торгівлі, кліматичним політикам, які мають з часом привести до встановлення ціни на СО2, еквівалентної європейській, або до участі у системі торгівлі викидами ЄС.

"Для України це може стати аргументом у подальших переговорах щодо винятків для інших секторів або нижчої ціни на викиди за СВАМ", – стверджує віцепрем'єрка.

Також зазначається, що в ЄС готові підтримувати країни з середнім рівнем доходу у процесах декарбонізації їх промисловості, що є ключовим для України.

"Отже, побачили чимало пунктів, які відображають позицію української робочої групи, що свідчить про продуктивність наших перемовин. Будемо продовжувати аналізувати пакет ініціатив, формувати та представляти позицію українського уряду в подальших консультаціях та перемовинах з європейськими колегами", – резюмувала Стефанішина.

Раніше ЕкоПолітика писала про те, що в ЄС оприлюднили план боротьби зі зміною клімату до 2050 року. Ініціатива отримала назву Fit for 55.

Читайте також
Уряди ЄС зривають дедлайн щодо фінансування доступного "зеленого переходу”
Уряди ЄС зривають дедлайн щодо фінансування доступного "зеленого переходу”

Це загрожує затримкою виплати коштів, призначених для захисту найбідніших європейців

У 2024 році бюджет ЄС на охорону довкілля став рекордним та перевищив видатки на оборону
У 2024 році бюджет ЄС на охорону довкілля став рекордним та перевищив видатки на оборону

А ось в Україні – навпаки: навіть ті кошти, які планували витратити на природоохоронні заходи, перенаправляють на створення наукового інституту

ЄС має знову дозволити використання міжнародних вуглецевих кредитів, – Дельбеке 
ЄС має знову дозволити використання міжнародних вуглецевих кредитів, – Дельбеке 

Очікується, що 2 липня комісар ЄС з питань клімату Вопке Хукстра оприлюднить кліматичну мету блоку на 2040 рік, для досягнення якої буде дозволене використання таких кредитів

Єврокомісія розширила коло проєктів, які зможуть отримати кошти від ЄС на декарбонізацію
Єврокомісія розширила коло проєктів, які зможуть отримати кошти від ЄС на декарбонізацію

Консультативну допомогу нададуть також ініціативам, які підпадають під систему торгівлі викидами ETS2