“Зелена країна” висадила 55 мільйонів дерева там, де вони знищують інші біосистеми, або там, де їх і так мали б посадити лісники.
Про неефективність програми та її шкоду для степів та луків повідомляє Українська Природоохоронна Група - UNCG у Facebook.
Природоохоронці пояснюють, що з точки зору охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату, висадка дерев є чи не найменш ефективним засобом
“Але мільярд дерев в Україні став не просто беззмістовним. Він перетворився на обман і пряме знищення природи”, – сказано в публікації.
Такі висновки екоактивісти зробили через географію нових посадок.
Адже ліси висаджують на місці рубок, де лісники і так мають їх висаджувати. Тобто на місці зрубаних дерев вони саджають садженці, доглядають за ними, а через певний час – вирубують і цикл повторюється знову.
“Чому так виходить? Бо для висадки нових дерев потрібна земля. Земля, яку тільки нещодавно держава роздала у комунальну власність. Забирати її назад – болісно й важко. Набагато простіше просто рахувати дерева на рубках як "нові"”, – зазначає UNCG.
Однак чимало дерев висаджують і на інших ділянках – степових балках, лісових галявинах, прибережних луках, якщо такі передані лісгоспам. Тобто там, де їм не місце.
“Такі "нові" дерева не лише знищують залишки українських луків та степів. Вони ще й призводять до викидів парникових газів – бо розорані степи та луки перестають утримувати вуглець у ґрунтах”, – пояснюють природоохоронці.
Вони призивають владу домовитися з ОТГ і взяти для заліснення землі, де дійсно колись був ліс, охороняти вже існуючі дерева, припинити вирубку та забудову.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, ініціатива президента Зеленського щодо збільшення площі лісів на 1 мільйон гектарів містить ризики для природи багатьох регіонів України.