Пластикове забруднення може зменшитися на 80% – ООН shutterstock

Пластикове забруднення може зменшитися на 80% – ООН

Катерина Бєлоусова

Загальні інвестиції для зменшення пластикового забруднення сягнуть $65 мільярдів на рік

Дослідження Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) показало, що глобальне забруднення пластиком може скоротитися на 80% до 2040 року, якщо вжити низку заходів.

Це дозволить зменшити негативний вплив на довкілля, клімат та здоровʼя людей, а також уникнути 500 мільйонів тонн викидів вуглецю на рік, повідомляє The Guardian.

В матеріалі підкреслили, що наразі пластик забруднює всю планету, від вершини гори Еверест до найглибших океанів. Окрім того, мікропластик виявили навіть у крові та грудному молоці людей.

“Наразі у світі виробляється 430 мільйонів тонн пластику на рік, дві третини з яких є недовговічним продуктом, який незабаром стає відходами. Виробництво планується потроїти до 2060 року”, – розповіли автори.

Для зменшення пластикового забруднення в UNEP пропонують:

  • відмовитися від непотрібного пластику, зокрема надмірної упаковки;
  • збільшити повторне використання пластику, що зменшить забруднення на 30% до 2040 року, зокрема завдяки схемі повернення депозиту для контейнерів. Така схема має запрацювати в Англії у 2025 році;
  • посилити переробку – на 20%. Оподаткування первинного пластику та скасування субсидій на викопне паливо зроблять переробку більш економічно привабливою;
  • замінити пластик екологічнішими альтернативами – на 17%. Серед океанічного сміття переважають саме контейнери з їжі на винос. Їх можна замінити на паперові або компостовані матеріали.

Автори наголосили, що зменшення пластикового забруднення дозволить запобігти збиткам на суму понад $3 трильйони. Така сума враховує вплив на здоров’я, клімат, забруднення повітря, довкілля та океану. А також судові витрати у справах, порушених проти компаній, що займаються пластиком.

В UNEP додали, що це допоможе знизити забруднення пластиком у 2040 році до 40 мільйонів тонн. Якщо поточна ситуація не зміниться – воно сягне  227 мільйонів тонн. Окрім того, це дозволить створити близько 700 000 робочих місць переважно в країнах з низьким рівнем доходу.

В матеріалі додали, що у березні 2022 року 193 країни погодилися покласти край забрудненню навколишнього середовища пластиком. Наразі тривають переговори щодо юридично обов’язкової угоди до 2024 року.

"Потреба в пластику все одно буде, - сказала виконавча директорка UNEP Інгер Андерсен. – Але нам потрібно переосмислити, де ми це використовуємо і як ми це використовуємо, щоб набагато більше його [повторно використовувалося та перероблялося] і набагато менше було просто одноразовим".

Зазначається, що загальні інвестиції для зменшення пластикового забруднення сягнуть $65 мільярдів на рік. Але це лише приблизно половина того, що вже інвестовано індустрією пластику.

Нагадаємо, дослідження австрійських вчених показало, що часточки полістиролу, пластика з харчової плівки, можуть потрапляти в людський мозок.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, звіт екологічної групи Oceana показав, що найбільша у світі інтернет-компанія Amazon у 2021 році створила понад 97 мільйонів кілограмів пластикових відходів упаковки, якими можна огорнути Землю понад 800 разів.

Читайте також
Глобальний договір про обмеження пластику: країни провалили ухвалення документу
Глобальний договір про обмеження пластику: країни провалили ухвалення документу

Завадили держави, які у великих обсягах видобувають нафту та газ

У Кореї почалися переговори щодо Глобального договору про обмеження пластику
У Кореї почалися переговори щодо Глобального договору про обмеження пластику

Якщо документ не вдасться узгодити, обговорення продовжиться наступного року

Вчені знайшли несподіване джерело мікропластику, присутнє в кожній оселі
Вчені знайшли несподіване джерело мікропластику, присутнє в кожній оселі

До цього часу ніхто особливо не звертав увагу на побутові губки, як потужних постачальників крихітних часток пластику у довкілля

Вчені розповіли, пластик якого кольору більш небезпечний для людей та довкілля
Вчені розповіли, пластик якого кольору більш небезпечний для людей та довкілля

Вони також дали рекомендації виробникам, дизайнерам і споживачам