Україна приєдналася до американської ініціативи Net Zero World, яка допоможе їй декарбонізувати свою економіку.
Презентація ініціативи відбулася в межах 26-ї кліматичної конференції ООН – COP26 у форматі панельної дискусії, інформує пресслужба Міністерства енергетики.
Зазначається, що в ініціативі беруть участь 17 лабораторій Міністерства енергетики США, мета яких — допомогти державам, які цього потребують, "досягти амбітних цілей щодо клімату".
Зокрема, за даними Міненерго, Україна як держава-учасниця отримає доступ до розробок цих наукових лабораторій для можливої реалізації пілотних проєктів із декарбонізації.
Хто підтримав ініціативу Net Zero World
Загалом, Сполучені Штати нададуть технічну, дипломатичну та фінансову допомогу в питаннях декарбонізації шести країнам.
"Ми об'єднали зусилля із шістьма країнами, вони йдуть із нами пліч-о-пліч для того, щоб добитися декарбонізації. Серед них — Індонезія, Єгипет, Аргентина, Чилі та Україна, а також Нігерія", — сказала міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм на брифінгу в середу, 3 листопада.
Як розповіли в Міненерго України, крім міністерки енергетики США Дженіфер Ґренголм, у панельній дискусії Net Zero World Partner Countries узяли участь:
- спеціальний представник президента США з питань клімату Джон Керрі,
- міністр енергетики України Герман Галущенко,
- міністр нафти та мінеральних ресурсів Єгипту Тарек Ель Молла,
- міністр енергетики та мінеральних ресурсів Індонезії Аріфін Тасріф,
- державний міністр нафтових ресурсів Федеративної Республіки Нігерія Тіміпре Сільва.
На презентації ініціативи Net Zero World також виступили керівники провідних американських фінансових і благодійних інституцій:
- Development Finance Corporation;
- Bezos Earth Fund;
- Rockefeller Foundation;
- Breakthrough Energy;
- Salesforce.
Переваги участі в ініціативі Net Zero World
1. Постійний доступ до експертної допомоги з боку урядових технічних, дослідних та інвестиційних агенцій і національних лабораторій США.
2. Фінансова підтримка внутрішніх технічних установ.
3. Глибока співпраця з питань технічних та інвестиційних планів і політик, пілотних технологій, модернізації інфраструктури, інвестиційного партнерства, розвитку робочої сили й інших заходів із досягнення сталої декарбонізації енергетичної системи.
"Україна є рівноправним партнером ініціативи, що пропонує поглиблену співпрацю в атомній енергетиці, яка допоможе забезпечити Європу доступною енергією без викидів вуглекислого газу", — сказано в повідомленні пресслужби українського Міненерго.
Міністр енергетики України Герман Галущенко наголосив, що стратегічна мета України в енергетиці — стати повноправною частиною європейської енергосистеми.
"Україна має синхронізуватись з європейською енергосистемою ENTSO-E. У нас надзвичайно потужна електромережа, розроблена для експорту великих обсягів електроенергії європейським споживачам. Синхронізація вигідна і для України, і для ЄС: вона відкриє нам доступ до великого ринку і допоможе країнам ЄС підвищити безпеку постачання", — сказав Галущенко.
За словами міністра, базовою генерацією в Україні є атомна: у країні налічується 15 атомних енергоблоків, які виробляють понад 56% електроенергії.
"Ми хочемо збільшувати потужності атомної енергетики, будувати нові блоки, розпочати програму будівництва малих модульних реакторів. У нас є великий кадровий потенціал для цього — значна кількість висококваліфікованих фахівців, задіяних в атомно-промисловому комплексі", — зазначив Галущенко.
Окрім того, українська енергетична стратегія передбачає, що частка відновлюваної генерації збільшиться до 25%, додав міністр.
Як повідомляла ЕкоПолітика напередодні, на кліматичному саміті СОР26 у Глазго (Шотландія), понад 40 країн світу, серед яких і Україна, зобовʼязалися поступово відмовитися від використання вугілля в енергетиці. Представники держав підписали відповідну угоду.