Журналісти ЕкоПолітики зібрали для своїх читачів 10 найбільш значних справ про шкоду довкіллю, про які стало відомо протягом тижня – з 18 по 24 січня. Інформацію щодо них оприлюднювали пресслужби прокуратур, Державне бюро розслідувань (ДБР), а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи.
1. На Івано-Франківщині слідчі ДБР викрили керівних посадовців Кутського лісового господарства, які організували масштабні вирубки дерев на території Національного природного парку "Гуцульщина". Впродовж травня-грудня 2022 року тут незаконно зрубали понад 1,7 тис. дерев різних порід. Екологічні збитки, за даними експертизи, склали понад 257 млн грн.
До оборудки були причетні директор та начальник одного з відділів лісгоспу, інженер та голова ліквідаційної комісії. Вони видавали лісорубні квитки на проведення вибіркових рубок нібито для оздоровлення та формування лісів без погодження з Міндовкілля та без дозволу обласної адміністрації, як того вимагає закон. Таких погоджень посадовці не мали.
Усім фігурантам слідчі повідомили про підозру в перевищенні службових повноважень та незаконній порубці й збуті лісу у складі організованої злочинної групи. Вони ризикують опинитися за ґратами на строк до 10 років.
2. На Волині працівники ДБР спільно з СБУ встигли запобігти схожому злочину. Вони викрили помічника лісничого та двох інженерів лісового господарства. Фігуранти під виглядом сухостою та пошкоджених дерев планували зрубати ділову деревину вищого класу.
Вони відвели під рубку 325 абсолютно здорових сосен, які пізніше збиралися продати. У документах їх позначили як пошкоджені й уражені хворобами.
Екологічна шкода від вирубки цих дерев склала б понад 6,5 млн грн. Однак зрубати дерева їм перешкодили працівники ДБР: наступного дня після отримання лісорубних квитків зловмисників викрили. Їм повідомили про підозру у закінченому замаху на незаконну порубку дерев, за попередньою змовою групою осіб та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей. Тепер посадовцям загрожує позбавлення волі на строк до 7 років.
3. Екоінспектори Придніпровського округу провели розрахунок збитків на суму 16,5 млн грн за забруднення земельних ресурсів каналізаційними стоками на території земельної ділянки у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. Заяву про вчинення кримінального правопорушення вони направили до поліції.
4. Головного державного інспектора одного з відділів Управління Держрибагентства у Хмельницькій області викрили на браконьєрстві. У липні 2024 року він разом із двома друзями з використанням рибальської сітки виловив близько 700 одиниць риби. Третина з них – червонокнижний вирезуб причорноморський, решта – лящ, короп, судак та інші.
Ловили рибу у недозволених місцях на річці Дністер, у тому числі на території природно-заповідного фонду. Потім рибінспектор її продавав. Своїми діями він завдав державі шкоди на суму близько 7 млн грн.
5. У Чернігівській області фахівці екоінспекції розрахували збитки на суму понад 2,7 млн за незаконну рубку невстановленими особами 122 дерев неподалік села Матіївка на території Батуринської територіальної громади Ніжинського району. Матеріали щодо правопорушення вони скерували до поліції.
6. Екоінспектори Польського округу оцінили у понад 2,3 млн грн шкоду, заподіяну державі внаслідок засмічення земель відходами шліфувального паперу. У місті Рівне по вул. Будівельників вони зафіксували несанкціоноване звалище на площі у 64 кв.м з середньою товщиною шару в 1 м. Порушників екоінспектори не змогли встановити – направили матеріали у поліцію.
7. Пулинську громаду на Житомирщині можуть змусити відшкодувати майже 1,8 млн грн збитків за незаконну рубку 222 дерев різних порід на її території – Господарський суд Житомирської області ухвалив рішення про відкриття провадження у справі.
Екоінспектори виявили порушення ще восени 2023 року між населеними пунктами с. Будище та с. Буряківка на землях комунальної власності Пулинської територіальної громади. Оскільки правопорушників поліція так і не знайшла, завдані довкіллю збитки має відшкодувати орган місцевого самоврядування, у межах території якого знаходиться ліс.
8. До суду дійшла справа, про яку ЕкоПолітика розповідала у листопаді 2024 року: судитимуть начальника Південно-західного міжрегіонального управління лісового і мисливського господарства та двох його спільників, які незаконно зрубали більш ніж 3 га лісу на понад 6,5 млн грн.
Їм інкримінують перевищення службових повноважень, вчинене групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки. Фігурантам загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
9. Компанія "MARINO SHIPPING CO PTE LTD", судно якої у квітні 2020 року забруднило акваторію порту “Південний” в Одеській області 8 тоннами пальмової олії, повністю сплатило завдану шкоду. Загальний розмір збитків склав майже 65 млн грн. Іноземна компанія намагалася оскаржити рішення Господарського суду Одеської області, але Апеляційний та Верховний Суд залишили рішення суду першої інстанції без змін.
10. На Ладижинському водосховищі спіймали трьох браконьєрів. Ці мешканці Гайсинської громади встигли зловити 1027 екземплярів карася сріблястого, коропа, судака, товстолоба, ляща та інших видів. Попередньо, заподіяна водній екосистемі шкода становить майже 1,7 млн грн.
Минулого тижня ЕкоПолітика розповідала у дайджесті про викритих хабарників, злочинну групу “чорних лісорубів” та незаконне звалище побутових відходів площею 3 га, яке влаштував місцевий посадовець.