В Житомирській області на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, ведуть незаконну сільськогосподарську діяльність.
Про це повідомив у публікації для видання "Українська правда" еколог Богдан Кученко.
Як зазначається, після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року, всі землі, що зазнали суттєвого радіоактивного забруднення поділили на 3 категорії, залежно від рівня забруднення та наявності населення. Використання цих земель передбачає закон "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Окрім зони відчуження, яка повністю розташована у межах Київської області, і звідки повністю евакуювали населення, з господарського обігу були також виведені значні площі земель у Житомирській області, що потрапили до зони безумовного (обов’язкового) відселення, або так званої 2-ї зони радіоактивного забруднення. Як і в зоні відчуження, на цих територіях забороняється ведення сільськогосподарської діяльності без спеціального дозволу Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ).
Станом на початок 2016 року на Житомирщині налічувалось понад 33 тисячі гектарів радіоактивно забруднених с/г угідь. Найбільша їх площа припадала на колишній Народицький район – 22,19 тис. гектарів.
Джерело: pravda.com.ua
"Всі ці землі перебувають у державній власності, юридично не потрапили під приватизацію, і так само не підпадають під передачу у власність громад в рамках підписаного 24 травня закону щодо "дерегуляції земельних відносин". Однак реальність така, що значна площа цих земель перебуває в господарському обігу вже досить тривалий час, і вона постійно збільшується", – стверджує еколог.
Витяги із земельного кадастру щодо низки земельних ділянок показують, що до них застосовуються обмеження у використанні – "Зона радіоактивно забрудненої території". Проте супутниковий знімок Google показує, що наразі більшість їх засіяли сільськогосподарськими культурами.
Джерело: pravda.com.ua
"Якщо взяти супутникові знімки за попередні роки, наприклад за 2017, то побачимо схожу картину – вирощування с/г рослин на землях, які офіційно визнані радіоактивно забрудненими і виключеними з господарського використання", – наголошує Кученко.
Джерело: pravda.com.ua
За його словами, ДАЗВ у відповідь на запит чітко вказало, що "не видавало жодних спеціальних дозволів на ведення сільськогосподарської діяльності на землях зони безумовного відселення".
Схожа ситуація склалася в Овруцькому районі області – там зафіксували відкрите вирощування сільськогосподарських культур та заготівлю сіна на небезпечних радіаційно забруднених землях.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у партії "Слуга народу" заявили про "чорних" бізнесменів Чорнобиля, які рубають ліс та вивозять метал.