У Волинській області 25-тисячна громада міста Ківерці щомісяця вивозить близько 30 тонн сміття на стихійне звалище біля села Заброди, незважаючи на існування офіційного полігону.
Жителі села скаржаться, що відходи отруюють довкілля, передає UA:Суспільне.
Як зазначається, у Забродах залишилося менше сотні мешканців. За словами селян, звалище отруює грунти та підземні води.
"У нас нема вже в селі людей. Всі повимирали. І колонка не добра, і колодязь недобрий (якість води – прим. ЕкоПолітики). Все недобре. Вона ж вся гидота сюди іде. Що ви думаєте? Ви подивіться, що там робиться", — розповідає місцева мешканка.
Як зазначається, у 2015 році за кошти з державного і місцевого бюджетів неподалік побудували полігон. Об’єкт відкривали перші особи області. Однак за 6 років полігон не прийняв жодного сміттєвоза, адже Державна архітектурно-будівельна інспекція не дозволила експлуатацію через помилки в проєкті.
Крім того, у квітні 2020 року на сміттєзвалищі під Забродами сталася пожежа. Два екіпажі рятувальників понад 3 години не могли приборкати вогонь через сильний вітер і вибухи.
Державна екоінспекція перевірила сміттєзвалище. За результатами перевірки нарахували збитки за засмічення, оштрафували ківерцівське управління житлово-комунального господарства і видали припис посадовим особам усунути порушення.
Джерело: UA:Суспільне
"Старий полігон, який в Забродах діє, на нього документації навіть нема. Він був не побудований як полігон. І все йшло до забруднення підземних водних горизонтів. Нарахували великі суми збитків і зараз сплачують міська рада", — розповів перший заступник начальника Держекоінспекції у Волинській області Олександр Ткачук.
"Недавно ми заплатили 101 тисячу гривень штрафу. І перед тим ми дуже вже багато платили. Тому, що це несанкціоноване сміттєзвалище. Це просто купа сміття. На сьогоднішній день штрафи дуже-дуже немалі. А нам приходиться платити. Це таке замкнене коло, тому що, куди ми дінемось? Куди ми те сміття вивеземо? До міської ради привеземо чи до адміністрації?" – зазначив Ківерцівський міський голова Олександр Ковальчук.
Джерело: UA:Суспільне
Як повідомляється, замовником будівництва полігону для міста Ківерці було управління капітального будівництва Волинської облдержадміністрації. У відомстві зазначають, що каменем спотикання став невірно вказаний проєктантами клас наслідків або категорія складності будівництва.
Разом з тим, за офіційними даними, збудований об’єкт не перевіряли ні Державна архітектурно-будівельна інспекція України, ні її управління у Волинській області. Жодного документального підтвердження щодо відмови у видачі сертифікату про готовність об’єкта до експлуатації не існує.
Відмова ніби-то була усною.
Крім того, стало відомо, що ситуація з цим полігоном не виняткова. За даними екоінспекції, на Волині майже півтисячі стихійних смітників, полігонів для захоронення твердих побутових відходів — 11, а збудованих згідно з нормами лише 3, серед яких офіційно числиться ківерцівський.
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що у селі на Полтавщині купи сміття виросли до висоти п'ятиповерхівки.