У Сєвєродонецьку (Луганська область) унаслідок авіаудару російських військ по хімзаводу пошкоджено цистерну з азотною кислотою.
Про це ввечері 31 травня в телеграм-каналі повідомив голова військово-цивільної адміністрації області Сергій Гайдай. Він також попередив про загрозу для населення та дав перші вказівки, як діяти в разі небезпеки хімічного отруєння.
З фото, які опублікував Гайдай, видно, що над містом піднявся величезний стовп рудого диму.
Чиновник закликав мешканців області не виходити з укриттів і підготувати маски для обличчя, просочені содовим розчином, а також стежити за напрямом вітру. Він також додав, що людям, які опинилися без зв'язку на території регіону, спеціальні служби вже оголосили про загрозу.
Гайдай нагадав, чим небезпечна азотна кислота:
- під час вдихання, ковтання, потрапляння на шкіру та слизові оболонки. Пари кислоти чинять подразнювальну дію на дихальні шляхи;
- за слабких отруєнь з'являються ознаки бронхіту, легкого бронхіоліту, запаморочення, сонливість;
- за важких отруєнь – набряк легенів.
- у разі місцевої дії на очі азотна кислота спричиняє тяжке ураження з великим некрозом рогової оболонки та кон'юнктиви, що призводить до втрати зору.
Для захисту від парів і туману азотної кислоти потрібно користуватися протигазами.
Перша допомога
- У разі потраплянні азотної кислоти в очі потрібно промити їх проточною водою протягом 10-30 хв.
- Якщо речовина потрапила на шкіру, то уражену ділянку потрібно обмити водою, додаючи до неї питну соду, мило.
- Коли постраждалий проковтнув азотну кислоту, показано промивання шлунку великою кількістю води.
Радник Союзу хіміків України Олексій Синиця у коментарі "Суспільному" сказав, що наслідки для навколишнього середовища від викиду азотної кислоти буде можливо оцінити пізніше.
"Азотна кислота в хмарах або на тумані, це кислотні дощі. Бувають гірші варіанти кислотних дощів, хімічна промисловість вимагає поваги. Масштаб шкоди, як сильно рознесе, у когось можуть постраждати дахи, у когось плями на одязі", — зауважив Синиця.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що 5 квітня в селі Рубіжне Луганської області російські війська влучили в цистерну з азотною кислотою.
З огляду на потенційну небезпеку отруєння хімікатами Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підготувало тоді інформацію про азотну кислоту.