Мешканці хрущовки в Чернігові модернізували її за кошти ЄС. Фото eefund.org.ua

Мешканці хрущовки в Чернігові модернізували її за кошти ЄС. Фото

Зоряна Бердник

Їхній панельній п'ятиповерхівці понад 57 років

У Чернігові жителі хрущовки завдяки програмі "Енергодім" модернізували свій будинок. Наприкінці березня 2021 року вони отримали останню частину гранту 1 597 599 гривень.

Як повідомляється на сайті Фонду енергоефективності, у кінці березня цього року відразу два ОСББ отримали фінальну частину гранту за програмою “Енергодім”. Зокрема, ОСББ “Фаворит-Попудренка, 12-Б” у Чернігові повністю завершило проєкт вартістю 4,83 млн грн і вже отримало 3,38 млн грн, або 70% гранту.

Останню виплата ОСББ від міжнародних донорів надійшла минулого тижня. Раніше таку ж суму співвласники отримали від Фонду енергоефективності.

"Це означає, що ОСББ пройшло всі етапи верифікації, отримало найбільшу частину гранту спочатку від Фонду, а потім від IFC, що адмініструє Мультидонорський трастовий фонд (нагадаємо, що всі гранти сплачуються 50% на 50% Фондом енергоефективності та МДТФ (донорські кошти від Європейського Союзу та уряду Німеччини)", — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що цю компенсацію ОСББ було надано за будівельні, монтажні та налагоджувальні роботи, використані обладнання і матеріали, технічний та авторський нагляд, а також сертифікацію енергоефективності будівлі та обстеження інженерних мереж.

Раніше Фонд та IFC спрямували ще по одному траншу в розмірі 94 208 гривень кожний — вони частково відшкодували витрати ОСББ на розроблення проєктної документації та її експертизу.

Завдяки комплексній енергомодернізації зовнішній вигляд хрущовки змінився до невпізнання, а його мешканці вже цього опалювального сезону отримали відчутну економію за опалення у платіжках.

“Цього опалювального сезону ми вже заплатили на 33,19 тис. грн менше, ніж торік. З 22 грудня 2020 року по 22 січня 2021 року маємо такі показники: вартість за опалення становить 19 грн/м2. За цей самий період 2019-2020 років цей показник становив 25 грн/м2, тобто ми витрачали більше тепла на опалення. Економія очевидна”, розповіла Олена Потапенко, голова ОСББ “Фаворит-Попудренка, 12-Б”.

Основні показники проєкту

Будинок має 60 квартир і 3 під'їзди, у якому живуть 125 співвласників.

Загальна вартість проєкту — 4,832 млн грн, з яких грант — 3,383 млн грн, або 70%.

Власний внесок співвласників загалом — 1,449 млн грн.

Заявлене річне скорочення викидів СО2 — 41,8 тонн/рік.

Вартість робіт на кожну квартиру становила 450 грн/м2, або 27 тис. грн для квартири площею 60 м2.

Тривалість проєкту — близько одного року (04.2020-03.2021) з моменту подачі заявки у Фонд на участь у програмі “Енергодім” до отримання повної суми відшкодування.

Які енергоефективні заходи запровадили

У квітні 2020 року співвласники подали заявку на участь у програмі “Енергодім”. Ремонтно-будівельні роботи розпочалися у вересні, і вже наприкінці листопада минулого року в будинку запровадили комплекс енергоощадних заходів за пакетом “Б”:

  • утеплення трубопроводів теплопостачання;
  •  утеплення зовнішніх стін будинку;
  • встановлення датчиків руху в місцях загального користування;
  • заміна парапетів над входом у під'їзди;
  • заміна зовнішніх дверей у підвальні приміщення;
  • встановлення теплового лічильника;
  • встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП).

Детальніше про всі заходи, впроваджені в будинку, можна подивитися на карті проєктів.

Скільки тепер заощаджуватимуть

Щороку мешканці будинку заощаджуватимуть 300,9 тис. кВт∙год/рік, або 408,81 тис. грн/рік. Відповідно, споживання енергії скоротиться на 37,8%.

Клас енергоефективності будинку внаслідок проведення енергоощадних заходів підвищився до F з найнижчого G.

Вартість за опалення до термореновації будинку, у листопаді 2019 року-лютому 2020 року становила 87,86 грн/м2, тоді як після енергомодернізації в жовтні 2020 року-лютому 2021 року цей показник знизився до 74,91 грн/м2 (торішній опалювальний сезон розпочався в листопаді 2019 року, а цьогорічний — у жовтні 2020 року).

Раніше ЕкоПолітика вже розповідала про проєкти з енергомодернізації будинків. Зокрема, у результаті термомодернізації панельний 20-річний будинок у Рівному став схожим на новобудову. А в Києві мешканці багатоповерхівки здали дах будинку в оренду під сонячні панелі.

Читайте також
Фонд декарбонізації змінить умови надання кредитів: чого чекати
Фонд декарбонізації змінить умови надання кредитів: чого чекати

Серед клієнтів зараз багато енергосервісних компаній та інших юридичних осіб приватного права

Гранти до €20 тис. для українського бізнесу на енергоефективність: хто зможе отримати
Гранти до €20 тис. для українського бізнесу на енергоефективність: хто зможе отримати

Вони фінансуються урядом Німеччини та Норвезькою агенцією з розвитку співробітництва

"ВАТ Україна" вклала 80 млн грн в енергоефективність за останні роки
"ВАТ Україна" вклала 80 млн грн в енергоефективність за останні роки

Команда з енергоменеджменту фабрики впроваджує цілий ряд програм, спрямованих на раціональне використання енергії та ресурсів

Українці вже отримують безвідсоткові кредити на придбання енергетичного обладнання
Українці вже отримують безвідсоткові кредити на придбання енергетичного обладнання

Урядова програма пільгового кредитування для приватних домогосподарств стартувала 20 липня