"Слуги народу" хочуть посилити покарання за недопуск екоінспекторів на підприємства ТВА

"Слуги народу" хочуть посилити покарання за недопуск екоінспекторів на підприємства

Маргарита Шевченко

Штрафи, навіть дуже значні, – це ніщо в порівнянні із ризиком потрапити до в’язниці, вважають автори документу

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 5204 "Про криміналізацію відповідальності за невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища", який передбачає кримінальну відповідальність за невиконання вимог державних екоінспекторів.

Про це сказано на сайті парламенту. Зареєстрували документ ще 4 березня, а 11 березня його текст надали на ознайомлення народним депутатам.

Автор документу — народний депутат від фракції "Слуги народу" Сергій Штепа. Головним визначено Комітет з питань правоохоронної діяльності, його глава — Денис Монастирський.

Що передбачає документ:

Доповнення Кримінального кодексу статтею 238-1, яка передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі та права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до одного року за:

 • невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів,

 • умисне невиконання службовою особою законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів,

 • ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації,

 • вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов’язків.

Необхідність ухвалення законопроєкту пояснюється частими фактами недопуску екоінспекторів на підприємства.

"Причина елементарна – наразі за такі діяння законодавством передбачені мізерні штрафи: від 255 до 765 гривень. Штрафні санкції настільки низькі, що не виконують своєї стримуючої функції… Збільшення розміру штрафів створить додаткові корупційні ризики і навряд чи призведе до суттєвого покращення ситуації. Очевидним є те, що для вирішення проблеми варто вдатися до більш радикальних кроків. Одним із таких кроків є криміналізація відповідальності за невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища. Штрафи, навіть дуже значні, – це ніщо в порівнянні із ризиком потрапити до в’язниці", — сказано у пояснювальній записці.

Як повідомляла ЕкоПолітика, Комітет парламенту з питань екологічної політики та природокористування на засіданні 10 березня підтримав і затвердив законопроєкт № 4167-д "Про промислове забруднення" до повторного першого читання. Водночас представники бізнесу під час обговорення внесли низку зауважень, які у фіналі так і не було враховано комітетом.

Згодом, у Міндовкілля заявили, що в текст законопроєкту №4167-д "Про промислове забруднення" внесли всі правки учасників обговорення та напрацювали виважений текст до повторного першого читання.

Похожие материалы
Законопроєкт “Про упаковку та відходи упаковки” можуть прийняти у 2024 році – Бондаренко
Законопроєкт “Про упаковку та відходи упаковки” можуть прийняти у 2024 році – Бондаренко

Нову версію документа мають подати до Верховної Ради найближчим часом

Законопроєкт "Про державну кліматичну політику" загрожує досягненню низки цілей – Козак
Законопроєкт "Про державну кліматичну політику" загрожує досягненню низки цілей – Козак

Колізії можна уникнути, якщо законопроєкт визначатиме як довгострокові, так і середньострокові цілі

Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"
Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 5 березня