З дня заборони безплатного розповсюдження пластикових пакетів завширшки від 15 до 50 мікрометрів минув тиждень. За цей час багато торговельних мереж встановили ціни від однієї копійки по півтори гривні, тоді як на ринках більшість досі роздає шкідливе паковання безоплатно.
Що українці думають про платні пакети та як дотримуються закону в торгових пунктах – ідеться в програмі "Вікна" на Факти ICTV.
Нагадаємо, що з 10 березня розпочався перший етап обмеження обігу поліетиленових пакетів. Їх заборонено розповсюджувати безплатно з метою зменшення використання шкідливого для довкілля паковання, яке розкладається сотні років.
Відомо, що один українець на рік споживає близько пів тисячі пластикових пакетів, тоді як європеєць – менш ніж сотню, бо в Європі на них уже діють штрафи та заборони.
Як уже діє закон
Поки що в Україні під санкції не потрапили біорозкладні пакети та первинне надтонке пакування, наприклад, для риби, м’яса та сипких продуктів, але воно дозволене лише до 2023 року.
Мінімальну вартість тонких пакетів мав би встановити уряд, але документ досі не затвердили. Відтак ціни в різних торговельних мережах варіюються здебільшого від однієї копійки до півтори гривні.
Натомість на ринках про закон мало хто чув. Більшість досі роздає пакети всім охочим. Водночас є і такі продавці, які завжди знали ціну своїм пакетам.
Що українці думають про платні пакети
Чимало покупців позитивно сприймають встановлення цін на пластикові пакети.
"Уже настільки довкіллю зашкодили, що я тільки за це. Нехай не 12 копійок коштуватимуть, нехай навіть і 10 гривень, ну аби тільки позбавитися від цього", – сказав відвідувач одного з київських супермаркетів Ігор.
"Якби заборонити їх взагалі. А це, що вони зробили, що вони платні – нічого не дає", – зауважила пані Євгенія.
Ще одна покупчиня Вікторія сказала, що їй не шкода 10 копійок для того, щоб її син жив на чистій і здоровій планеті.
Думка експерта
Експерт з управління відходами Сергій Волков наголосив, що платними пакети були ще до набрання чинності новим законом.
"Насправді люди платили за ці пакети в супермаркетах, тільки в ціні загальній. Треба розуміти, що безплатного товару не існує", – зазначив він.
За словами експерта, відмова від тонких пластикових мішечків – не панацея для екології. Не востаннє тому, що в Україні досі немає налагодженої системи перероблення сміття, 95% якого їде на звалища.
Раніше ЕкоПолітика писала, що столичний супермаркет мережі "Ультрамаркет" на вулиці Вадима Гетьмана знайшов лазівку в законі про обмеження обігу поліетиленових пакетів на території України. Замість екологічної альтернативи там запропонували покупцям пластикові авоськи.