Комітет з енергетики та ЖКП схвалив законопроєкт про розвиток виробництва біометану shutterstock

Комітет з енергетики та ЖКП схвалив законопроєкт про розвиток виробництва біометану

Олена Яценьо

Проєкт закону розв'язує три основних завдання

Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні за основу законопроєкт № 5464 "Про внесення змін до Закону України "Про альтернативні види палива" щодо розвитку виробництва біометану".

Народні депутати розглянули та схвалили проєкт закону на засіданні комітету 13 липня, повідомляє пресслужба Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Мета законопроєкту – створити законодавчі умови для виробництва й використання біометану в Україні.

Зміни передбачають визначення терміна "біометан", якого нині немає в Законі України "Про альтернативні види палива", а також встановлення законодавчих основ для:

  • створення і функціонування реєстру біометану;
  • процедури надання гарантії походження біометану.

Як запевнили в агентстві, завдяки законопроєкту буде розв'язано низку бар’єрів, які стримують запуск сфери виробництва біометану.

Зокрема, ухвалення законопроєкту дасть змогу:

  • запустити ринок біометану в Україні;
  • налагодити експорт біометану до ЄС;
  • скоротити імпорт природного газу та сприяти розвитку внутрішнього енергетичного ринку;
  • знизити викиди парникових газів.

"Потенціал заміщення природного газу біометаном сягає близько 8 млрд м3 на рік, що дорівнює половині річного обсягу імпорту природного газу та понад чверті його загального споживання", – зазначив в.о. голови Держенергоефективності Костянтин Гура.

Зі свого боку, заступник голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко наголосив, що біометан – це той ресурс, який допоможе завантажити українську ГТС".

За результатами засідання ухвалили рішення рекомендувати парламенту внести вищезазначений законопроєкт у порядок денний та розглянути в першому читанні.

Також цей законопроєкт як такий, який дасть змогу започаткувати в Україні виробництво, споживання та експорт біометану, повністю підтримали платформа Global 100 RE Ukraine та Біоенергетична асоціація України. Вони брали участь у розробленні документа.

"Цього місяця ціна природного газу встановила абсолютний рекорд у нашій країні. Зокрема, на торгах на Українській енергетичній біржі ціна тисячі кубічних метрів перевищила 15 000 грн. Водночас щороку ми імпортуємо енергетичних та енергоємних ресурсів (вугілля, нафта, дизпаливо, бензин, ядерне паливо) на 15 млрд доларів. Ці гроші забрані з української економіки та проінвестовані фактично в економіки інших країн. Загальний потенціал заміщення імпортного природного газу українським біометаном ми оцінюємо щонайменше в 8 млрд куб. м на рік. Але якщо говорити про біометан, "зелений" водень, синтез певних технологій, то ця цифра збільшиться", – наголосив голова правління Global 100 RE Ukraine Олександр Домбровський.

За його словами, Україна отримає шанс на реалізацію інновацій і нових технологій, появу нових робочих місць та запуск продукції високоінтелектуальної доданої вартості.

"Це колосальний мультиплікатор розвитку економіки країни – коли ми заміщуємо те, що купуємо ззовні. Біометан за характеристиками такий самий, як природний газ, але дуже важливо зазначити: це відновлюваний газ. Ми забрали з надр природний газ, а потім чекатимемо 100–200 мільйонів років, поки цей газ відновиться, а ось біометан виробляється з біомаси, яка постійно і швидко відновлюється", – додав Домбровський.

На підтримку законопроєкту висловив свою думку й голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха:

"Біометан може суттєво сприяти декарбонізації – як повний аналог природного газу, він може використовуватися для виробництва теплової та електричної енергії, як паливо для транспорту, а також як сировина для хімічної промисловості".


Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо розвитку виробництва біометану.

Документ розробили Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження спільно з Міністерством енергетики та Біоенергетичною асоціацією України.

Нагадаємо також, що Верховна Рада підтримала законопроєкт про використання рідкого біопалива у транспортній галузі

Читайте також
Українська електроенергія та біометан отримають маркування про походження
Українська електроенергія та біометан отримають маркування про походження

Споживачі електроенергії знатимуть, яку електроенергію отримують: з відновлюваних джерел чи з таких, що шкодять довкіллю

Верховна Рада схвалила законопроєкт №9456 щодо експорту біометану
Верховна Рада схвалила законопроєкт №9456 щодо експорту біометану

Потенціал виробництва біометану в Україні сягає 21,8 млрд м3 на рік

Верховна Рада зробила перший крок до розблокування експорту біометану
Верховна Рада зробила перший крок до розблокування експорту біометану

Україна зможе експортувати біогаз який має доказ сталості

Зеленського закликали допомогти законодавчо врегулювати експорт біометану
Зеленського закликали допомогти законодавчо врегулювати експорт біометану

Україна може виробляти до 1 млрд м3 біометану на рік до 2030 року