Європа готує інвестиції в декарбонізацію у відповідь на зміну клімату та війну РФ Shutterstock

Європа готує інвестиції в декарбонізацію у відповідь на зміну клімату та війну РФ

Катерина Бєлоусова

Геополітичне обґрунтування зменшення залежністі від імпорту викопного палива з Росії збігається з імперативом боротьби зі зміною клімату

В ЄС мобілізують до 300 мільярдів інвестицій у зелену та цифрову інфраструктури для подолання криз клімату, біорізноманіття та енергетики, а також для відмови від енергоносіїв з РФ.

Також Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) пообіцяв 1 трлн євро інвестицій у кліматичні заходи та екологічну стійкість до 2030 року, повідомляє Project Syndicate.

Європа займається активною кліматичною дипломатією, щоб заохотити партнерів підвищити свої кліматичні амбіції для переходу до стійкої економіки з нульовими викидами. Через свою нову структуру розвитку, EIB Global, ЄІБ співпрацює з партнерами по всьому світу, щоб мобілізувати фінансування для енергоефективності, відновлюваних джерел та проекти електромереж.

Спільні зусилля ЄІБ та ЄС у рамках Team Europe підтримують майбутнє з використанням чистої енергії. Банк допоміг налагодити партнерство з Південною Африкою у сфері справедливого енергетичного переходу, підтримав заснований в Індії Міжнародний сонячний альянс, що розвиває сонячну енергетику в 105 тропічних країнах, і підписав інтегровану схему управління водними ресурсами та запобігання повеням в Аргентині.

ЄС готове підтримати світове співтовариство у виключенні залежності від викопного палива. Адже більше зелених інвестицій дасть більше стратегічної автономії, а декарбонізація стає геополітичним імперативом. 

Європа також закликає глобальних партнерів приєднатися до прискорення фінансування екологічно чистої енергії, адже кліматична нейтральність допоможе досягти енергетичної безпеки.

Останній звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату про пом’якшення наслідків підкреслює невідкладність декарбонізації. Загальні викиди парникових газів повинні досягти піку до 2025 року, щоб уникнути катастрофічного підвищення глобальних температур. Проте перехід на чисту енергію в масштабі всієї економіки має здійснюватися ретельно, щоб врахувати неминучі соціальні та економічні наслідки та бути справедливим.

Позбавлення залежності Європи від російського викопного палива має враховувати зостереження:

  • пошук альтернативних постачальників природного газу, як би він не був критичним у короткостроковій перспективі, не повинен замикати у нову довгострокову залежність, що вимагає великих інвестицій в інфраструктуру викопного палива;
  • унеможливлення заміни надмірної залежністі від викопного палива на надмірну залежність від сировини, необхідної для зеленого переходу, адже ці ресурси значною мірою зосереджені лише в кількох країнах, не всі з яких мають ті самі цінності та інтереси, що й ЄС. 

Посилення стратегічної автономії та стійкості ЄС має залишатися ключовою метою перехідного періоду.

Нагадаємо, експерти розповіли, як тонка дипломатія допоможе зробити Green Deal глобальним.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, європейців закликають працювати вдома, щоб зменшити залежність від російської нафти.

Читайте також
В ЄС розвиватимуть професійні навички, щоб забезпечити зелений перехід
В ЄС розвиватимуть професійні навички, щоб забезпечити зелений перехід

ПТО може допомогти працівникам вивчити нові зелені технології та здійснити перехід з роботи на роботу

Екологічна політика післявоєнної відбудови України: досвід передових країн
Екологічна політика післявоєнної відбудови України: досвід передових країн

Україна має унікальний шанс стати економічним дивом 21 століття та взірцем сталого розвитку

Єврокомісія відібрала 5 проєктів маяків для Нового Європейського Баухаусу
Єврокомісія відібрала 5 проєктів маяків для Нового Європейського Баухаусу

Проєкти розглядатимуть реконструкцію будівель, циркулярність, мистецтво, культурну спадщина, освіту, розумні міста, відродження міст та сел тощо

Депутатка розповіла про вплив післявоєнної відбудови України на Green Deal
Депутатка розповіла про вплив післявоєнної відбудови України на Green Deal

Україна зможе стати платформою для нових технологій, пілотних проєктів та проєктів з ВДЕ