ЄС затвердив Фонд відновлення економіки: акцент зроблено на "зеленому" секторі shutterstock

ЄС затвердив Фонд відновлення економіки: акцент зроблено на "зеленому" секторі

Маргарита Шевченко

Національний план відновлення має передбачати виділення 37% коштів на перехід до більш "зеленої" економіки

Європарламент остаточно схвалив створення Фонду відновлення і стійкості на 672,5 млрд євро, який є основною частиною плану з відновлення європейської економіки після пандемії (750 млрд євро), відомого як "Наступне покоління ЄС".

Для отримання доступу до грошей фонду країнам-членам ЄС потрібно показати своє бажання перейти на "зелену" економіку, пише euronews.com.

Нагадаємо, що в грудні 2020 року між Європейським парламентом і Радою ЄС була досягнута політична домовленість щодо Фонду відновлення і стійкості, а 10 лютого 2021 року парламент офіційно його затвердив.

Що являє собою Фонд відновлення і стійкості

Фонд відновлення і стійкості, або інакше "Інструмент для відновлення та стійкості" (Recovery and Resilience Facility (RRF)), лежить в основі плану Європейського Союзу з відновлення і розвитку економіки країн-членів після наслідків пандемії COVID-19.

Він складається з 312,5 млрд євро у вигляді грантів і 360 млрд євро у вигляді позик (всього 672,5 млрд євро) і буде витрачений на державні інвестиції і реформи, спрямовані на зміцнення економік країн ЄС, насамперед з акцентом на інноваційні сфери, пов’язані з "озелененням" економіки й цифровою трансформацією. Щоб отримати доступ до грошей фонду, країні-члену потрібно підготувати національний план відновлення, який передбачає виділення коштів на:

  • перехід до більш "зеленої" економіки - 37%;
  • впровадження технологій з оцифрування цієї економіки - 20% .

Ці плани повинні бути представлені Європейській комісії до 30 квітня, а перші виплати передбачені вже влітку.

Перехід на "зелений" водень

Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс зазначив, що значна частина Фонду відновлення і стійкості повинна бути пов'язана з роботою щодо забезпечення кліматичної нейтральності. Чистий водень, каже він, є одним із таких напрямів роботи.

"Урешті-решт, кожна держава-член повинна сама вирішити, на які саме проєкти вона робить ставку. <...> Але якщо ми говоримо про "зелений" перехід, то є багато інших напрямів, які можна фінансувати завдяки поновлюваним джерелам енергії, тобто те, що ми називаємо "хвилею поновлення". Наприклад, підвищення енергоефективності будівель і багатьох інших областей", - сказав Домбровскіс.

Латвійський політик також наголосив, що було створено безпрецедентний із погляду ЄС фінансовий пакет. Тепер головне, щоб ці гроші справді пішли в економіку й були витрачені ефективно, підсумував Домбровскіс.

Як повідомляла ЕкоПолітика, Європейська бізнес-асоціація підтримала необхідність перегляду екологічних і кліматичних положень Угоди про асоціацію з ЄС і назвала три фактори, які варто взяти до уваги.

Читайте також
У Німеччині дозволили продаж біологічного замінника дизеля на заправках
У Німеччині дозволили продаж біологічного замінника дизеля на заправках

HVO100 дозволить скоротити парникові викиди на 90% у порівнянні з традиційним дизельним паливом

Екологічні фонди Європи втрачають мільярди через зниження цін на вуглець
Екологічні фонди Європи втрачають мільярди через зниження цін на вуглець

Зниження призвело до втрати потенційних доходів у розмірі €4,1 млрд

У Франції під загрозою Олімпіада-2024 через забруднення річки Сена
У Франції під загрозою Олімпіада-2024 через забруднення річки Сена

Лише один з 14 зразків води показав, що річка безпечна для купання

Європейська комісія підтримала фінансування плану реформ у рамках Ukraine Facility
Європейська комісія підтримала фінансування плану реформ у рамках Ukraine Facility

Ukraine Plan був запропонований урядом України