ЄС переглянув Директиву про викиди: як це відобразиться на євроінтеграції України

ЄС переглянув Директиву про викиди: як це відобразиться на євроінтеграції України

Катерина Бєлоусова

Європейські цілі зі скорочення викидів на 55% до 2030 року актуальні і для України

Підхід України щодо імплементації норм ЄС з моніторингу та звітності про викиди парникових газів протягом двох років після закінчення війни не узгоджується з намірами країни якнайшвидше розпочати переговори для вступу в ЄС.

Імплементація такого регламенту (2018/2066) є частиною європейського правових актів у сфері довкілля та зміни клімату acquis, які Україна повинна втілити у національне законодавство, повідомляє ресурсно-аналітичний центр Society and Environment у Facebook.

Зазначається, що 7 липня 2023 року Кабінет міністрів вніс зміни до Плану заходів щодо виконання зобов’язань в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. Серед іншого, документ передбачає приведення нормативно-правової бази у сфері кліматичної політики у відповідність вимогам Імплементаційного Регламенту Єврокомісії №2018/2066 про моніторинг та звітність про викиди парникових газів.

В повідомленні пояснили, що у рамках пакета Fit for 55 ЄС переглянув Директиву 2003/87/ЄС про Систему торгівлі викидами, щоб скоротити їхню кількість викидів парникових газів на 55% до 2030 року. Прийняття переглянутих документів заплановано на IV квартал 2023 року. 

“Ці зміни актуальні й для України з огляду на виконання нею своїх зобовʼязань у рамках Енергетичного Співтовариства”, – підкреслили аналітики.

Зазначається, що Єврокомісія пропонує: 

  • змінити моніторинг та звітність про викиди парникових газів;
  • змінити продаж квот на викиди парникових газів на аукціонах;
  • змінити ведення Реєстру ЄС для запровадження нових правил для морського, будівельного та транспортного секторів; 
  • прийняти мінімальні вимоги до змісту та формату планів кліматичної нейтральності певних установок, які охоплюються системою торгівлі викидами (СТВ ЄС).

Нагадаємо, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів проведе первинну оцінку стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) у напрямку захисту довкілля.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в аналітичному звіті Єврокомісії щодо спроможності України виконувати умови членства в ЄС в кластері охорони довкілля країна отримала найнижчий бал – 1 з можливих 5.

Читайте також
У Києві зафіксували високий рівень забрудненності повітря через пил із Сахари
У Києві зафіксували високий рівень забрудненності повітря через пил із Сахари

Українців закликали зачиняти вікна у приміщеннях, тому що пил може бути шкідливим для дітей, літніх та людей з респіраторними захворюваннями

Половина українців не готові платити більше за зелений перехід – опитування ФАМА
Половина українців не готові платити більше за зелений перехід – опитування ФАМА

Підтримка переходу на зелену енергетику знизилася з 30,4% у 2023 році до 25,4%