Громадська організація “ЛІіС” виграла суд у лісгоспу за ненадання доступу на публічну інформацію Shutterstock

Громадська організація “ЛІіС” виграла суд у лісгоспу за ненадання доступу на публічну інформацію

Олекса Франко

Суд зобов’язав стягнути з ДП "Солотвинське лісове господарство" на користь ГО “ЛІіС” сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн

Івано-Франківський окружний адміністративний суд виніс рішення на користь громадської організації “ЛІіС” проти державного підприємства "Солотвинське лісове господарство" щодо ненадання доступу до інформації.

Про це свідчать дані Єдиного державного реєстру судових рішень. Суд визнав протиправними дії державного підприємства і зобов’язав надати запитувану публічну інформацію.

Чому був позов?

У листопаді 2020 року ГО “Лісові ініціативи і суспільство” звернулась до ДП "Солотвинське лісове господарство" з прохання надати інформацію про рубки на території Гутянського лісництва, квартал 47, виділ 15 (ділянці, яка за даними Порталу відкритих даних мала б належати до лісового заказника “Погорілець”).

У зверненні ми запитували: копії обґрунтування (призначення) рубки – акт лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів із поліпшення санітарного стану, лісорубного квитка, суцільно-перелікової відомості відводу лісосіки, план-схеми лісосіки (матеріали інструментальної зйомки), технологічної карти розроблення лісосіки та інші дозвільні документи, а також інформацію про навантажувальний майданчик, яка розташований у кварталі 48 виділі 6.

У своїй відповіді лісове господарство надало загальну інформацію, що стосується державного підприємства та яка нами не запитувалась, а також відмовив у наданні запитуваної інформації, вказавши, що адміністрація лісгоспу надасть їх контролювальним органам, які мають відповідні повноваження у сфері охорони навколишнього природного середовища.

“Ми часто стикаємось із відмовами або ігноруванням надати ту чи іншу публічну інформацію про законність вирубок наших лісів і вважаємо такі дії протиправними, тому подаємо скарги уповноваженому з прав людини або звертаємося по допомогу до суду, як це трапилось у випадку із Солотвинським лісгоспом. На нашу думку, його відповідь на наш запит – це протиправне обмеження інформації й порушення реалізації права кожного громадянина на отримання публічної інформації у сфері довкілля, яка становить суспільний інтерес і передбачена чинним законодавством України. Щиро вдячні за допомогу юристам ГО “Платформа прав людини”, а також за фінансову підтримку в цьому позові відділу міжнародних програм Лісової служби США”, – говорить юрисконсультка ГО “ЛІіС” Наталія Капля.

Рішення адміністративного суду

Івано-Франківський окружний адміністративний суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд зазначив, що право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права та можливості доступу до інформації. Право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати й оприлюднювати інформацію.

Суд зауважив, що громадські природоохоронні організації у сфері лісових відносин (саме такою є ГО “ЛІіС”) наділені винятковими повноваженнями вільного доступу до інформації про стан лісів і ведення господарства в них. Також додав, що відповідач є державним підприємством і у своїй роботі користується та розпоряджається державним і комунальним майном, у цьому випадку лісовими масивами, а тому інформація про розроблення лісосіки, обґрунтування рубки, лісорубний квиток, відомості відводу лісосіки й дозвільні документи не віднесено до інформації з обмеженим доступом.

Суд визнав доводи відповідача щодо ненадання запитуваних документів необґрунтованими та безпідставними, навіть більше, на переконання суду, запитувана інформація може бути предметом суспільного інтересу.

На підставі наданих доказів, системного аналізу положень законодавства України суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню повною мірою. Тож суд зобов’язав стягнути з ДП "Солотвинське лісове господарство" на користь ГО “ЛІіС” сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн і надати інформацію, зазначену в запиті.

Нагадуємо, що запитувані документи стосуються рубок на території заказника “Погорілець”, попередньо ми надіслали заяви в правоохоронні та контролювальні органи, на які ще очікуємо результатів.

Читайте також
В Україні під час війни висадили понад сотню мільйонів дерев
В Україні під час війни висадили понад сотню мільйонів дерев

Держлісагенство планує побудувати у 8 областях сучасні селекційно-насіннєві центри, щоб збільшити потужності для вирощування посадкового матеріалу

У 2021 році на планеті було знищено 11,1 млн гектарів тропічних лісів
У 2021 році на планеті було знищено 11,1 млн гектарів тропічних лісів

Цієї площі важливих для клімату дощових лісів досить, щоб покрити острів Куба

Стало відомо, які обмеження у “сезон тиші” будуть скасовані
Стало відомо, які обмеження у “сезон тиші” будуть скасовані

У “сезон тиші” забороняється проведення заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою

На Луганщині через обстріли розпочалися масштабні лісові пожежі
На Луганщині через обстріли розпочалися масштабні лісові пожежі

Голова ОВА попросив мешканців області утриматися від паління сухої трави