Глобальне потепління спричинило зміни в озерах у всьому світі – дослідження Shutterstock

Глобальне потепління спричинило зміни в озерах у всьому світі – дослідження

Романа Слісар

Дослідження охопило 139 озер на шести континентах, що становить 69,3% обсягу прісної води Землі

Глобальне потепління підвищило температуру поверхні озер у всьому світі,через що відбулися значні зміни в екосистемі.

Результати відповідних досліджень оприлюднили у журналі Nature Climate Change.

Як зазначається, науковці проаналізували 32 мільйони замірів температури та виявили, що кліматичні зміни за останні тридцять п’ять років змінили 6,2% теплових середовищ цих озер.

Дослідження стосувалося 139 озер на шести континентах, що становить 69,3% обсягу прісної води Землі. Для цього використали дані щодо залежності температури води від глибини у цих озерах. Вчені визначили зміну теплового середовища існування як різницю між нещодавньою температурою озера (виміряною у 2013 році) та попереднім базовим періодом (1978 рік).

Як виявилося, у досліджуваний період температура зросла для 77% озер, в середньому на 0,12 градусів на десятиліття. Крім того, змінилося 6,2% площі теплових середовищ в озерах. Для тих середовищ, що обмежувалися як глибиною, так і сезоном, цей показник збільшився до 19,4%. Це быльш характерно для тропічних озерах, ніж для озер інших широт. Крім того, озера, які зазнали значних змін, також містять глобальну спадщину прісноводного біологічного різноманіття та ендемічні види. Це озера Байкал, Біва, Танганьїка та Вікторія.

Вчені передбачали, що внаслідок потепління в усіх озерах кількість теплих середовищ збільшуватиметься, однак насправді значна частина водойм, навпаки, демонструє охолодження у своїх глибоких водах. Така реакція може виникати у відповідь на поверхневе нагрівання, що посилює розшарування всередині озера і перешкоджає надходженню тепла вниз.

У деяких випадках теплові середовища існування можуть зменшуватися або розширюватися настільки, що місцеві види погано пристосовуються до нових умов, а немісцеві види процвітають. Таким чином, подібні зміни мають наслідки для біорізноманіття.

Раніше ЕкоПолітика писала, що в ООН б'ють на сполох через наближення кліматичної катастрофи. За даними організації, Земля наближається до екологічної катастрофи з огляду на безпрецедентний період екстремальних погодних умов і кліматичних катаклізмів, яким став 2020 рік.

 

Читайте також
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління

Цей песимістичний прогноз також стосується й України

Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату

Традиційні страви можуть бути втрачені для кухонь багатьох країн – від Скандинавії, Франції та Нідерландів до Туреччини