Фонд декарбонізації: як працює, звідки отримує гроші, кому та на що видає кредити

Фонд декарбонізації: як працює, звідки отримує гроші, кому та на що видає кредити

Ганна Велика

Наразі 7 проєктів вже отримали кошти, ще 21 – знаходиться на розгляді

ЕкоПолітика підготувала для своїх читачів ключову інформацію про український Фонд декарбонізації, його мету, цілі, скільки коштів він уже накопичив, кого установа кредитує та на яких умовах.

Коли створили

АТ "Фонд декарбонізації" в Україні створили ще 2012 року за ініціативи Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. 100% його акцій належать державі в особі Держенергоефективності.

Цілі Фонду:

  1. Стимулювання реалізації енергоефективних заходів.
  2. Впровадження енергосервісу.
  3. Збільшення використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та альтернативних видів палива.
  4. Скорочення викидів вуглецю.
  5. Впровадження фінансово-кредитних інструментів виключно у сфері енергоефективності.

Коли почав працювати

Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації запрацював з 1 січня. Для його роботи у 2024 році планувалося акумулювати близько $26 млн. Тоді експерти висловлювалися про ідею створення такого Фонду як про проривну, але відсутність чітких механізмів в момент його запуску викликала у професіоналів занепокоєння.

За перші 5 місяців цього року фонд поповнився на суму понад 1,1 млрд грн. Ще $350 тис. мало надати ПРООН в Україні. Але станом на травень Фонд декарбонізації не міг розпоряджатися грошима через відсутність підзаконної нормативно-правової бази. Вона мала б визначити порядок використання коштів, повний перелік заходів і вимоги до них. Кабінет міністрів України мав затвердити цільові програми.

26 серпня АТ "Фонд декарбонізації України" отримав ліцензію Національного банку України на діяльність фінансової компанії й набув можливість кредитувати проєкти.

Станом на 19 вересня Фонд акумулював 379 млн грн надходжень від сплати податку на СО2 і почав розглядати заявки на реалізацію таких проєктів, говорить голова правління  АТ “Фонд декарбонізації України” Олеся Міщенко. За її словами, наступний етап фінансування буде здійснюватися приблизно в березні наступного року, а всі невикористані кошти в поточному році переносяться на наступні роки.

"На початку 2024 року Міністерство фінансів прогнозувало надходження за податком СО2 і наповнення Фонду у 800 млн грн, але тенденція і статистика показує, що буде 1 млрд грн. У 2025 році прогноз становить 1,75 млрд грн, у 2026-2027 роках – по 1,87 млрд грн", – уточнила Міщенко.

Основні показники роботи Фонду декарбонізації ЕкоПолітика зібрала на інфографіці:

Джерела наповнення фонду

  • екологічний податок на викиди СО2, основними платниками якого є великі промислові підприємства;
  • матеріально-технічна допомога від міжнародних організацій та країн-партнерів.

Фонд вже має угоду з Програмою розвитку ООН в рамках міжнародної технічної допомоги. Це проєкт “Усунення бар'єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом розбудови енергосервісних компаній (ЕСКО)”. Сума за ним наразі невелика – близько 13 млн грн, але у Фонді зауважують, що це – пілотний проєкт.

Як він працює

Фонд є накопичувальним. Його основна частина використовується для надання доступних кредитів на проєкти з впровадження енергоефективних заходів та зменшення викидів двооксиду вуглецю. Інша частина коштів направляється на відшкодування відсотків в банках.

Схема руху коштів виглядає наступним чином:

  1. АТ "Фонд декарбонізації" видає пільгові кредити своїм позичальникам на впровадження енергоефективних проєктів.
  2. У строки, передбачені договором, позичальники їх повертають.
  3. Фонд декарбонізації знову надає ці кошти як кредит на наступні проєкти з підвищення енергоефективності.

Така схема постійного повернення коштів називається револьверною. Це перший державний револьверний механізм цільового фінансування проєктів енергоефективності та декарбонізації для бізнесу та громад.

“Бо це, наприклад, не просто грантові кошти, які ми умовно “роздали й забули”, а пільгові кредити, які після реалізації проєктів кандидати повертають, й ці кошти знову направляються на нові проєкти”, – говорить Олеся Міщенко.

Хто може отримати кредит від Фонду декарбонізації

Всі проєкти мають відповідати двом ключовим показникам:

  • енергоощадність, або заміщення теплової чи електричної енергії із мережі;
  • скорочення викидів парникових газів у навколишнє середовище.

Заявки на отримання кредитів можуть подавати, зокрема, юридичні особи, фізичні особи-підприємці, комунальні та державні підприємства, органи місцевого самоврядування. Підприємство, яке звертається до Фонду, має бути зареєстрованим та провадити діяльність мінімум 1 рік.

Проєкти, які вже отримали фінансування

Перший кредит фонд видав на реалізацію енергоефективного проєкту вуличного освітлення в місті Вознесенськ на Миколаївщині. Він передбачає заміну старих світильників та обладнання на нові. Це дозволить зекономити майже 50% енергії, яка витрачається на вуличне освітлення зараз.

Наступні проєкти стосуються фінансування енергосервісних компаній. Вони вдосконалять системи опалення в дитячих садочках. Завдяки цьому у будівлях  знизиться використання теплової енергії без втрати комфорту для дітей.

Фонд також розглядає ЕСКО-проєкти для водоканалів, медичних закладів та закладів освіти. Є проєкти від промислових виробників малого та середнього бізнесу, які бажають встановити сонячні потужності для власного виробництва.

На розгляді у Фонді перебуває й проєкт встановлення котелень на альтернативному виді палива для теплозабезпечення невеликих міст. Також на доопрацюванні є проєкт встановлення когенераційної установки.

За словами Олесі Міщенко, на сьогодні у них на розгляді перебуває 21 проєкт.

Які суми виданих кредитів

Голова Фонду розповідає, що їх ще не багато, й вони видані під 7% та 9%. Розмір кредитів коливається від 500 тис. грн для дитячого садка до 18,5 млн грн для вуличного освітлення середнього міста.

За розрахунками спеціалістів фонду, реалізація ЕСКО-проєкту потребуватиме приблизно 3-4 млн грн. Для встановлення когенераційних установок або котлів на альтернативних видах палива максимальні суми кредиту складуть близько 25 млн грн. Для проєктів з ВДЕ чек може бути від 2 млн грн до 25 млн грн залежно від запроєктованої потужності.

Голова правління Фонду розповіла, що вони працюють над пропозиціями змін до постанови щодо збільшення фінансування проєктів і у найближчому майбутньому очікують, що зможуть надавати кредити на суму від 50 до 90 млн грн.

Які умови кредитування у Фонді декарбонізації

Максимальна ставка за кредитом може бути до 9%, але так само вона може бути знижена до 4-5% і 6%. Це залежить від суми кредиту, типу проєкту  і додаткових умов.

Якщо кандидат на отримання державної допомоги буде використовувати у своєму проєкті обладнання національного виробника, то від базової ставки віднімається  ще 2% річних.

Відсоток фіксується на весь строк дії кредитного договору, який може бути до 10 років. Обов'язковий власний внесок в проєкт становить від 15% участі власними коштами. Як застава може розглядатися обладнання, що буде використовуватися в проєкті або інше майно, яке є у підприємства.

Хто вже отримав

Перший кредит Фонд декарбонізації видав 20 вересня енергосервісній компанії, яка запланувала заміну освітлення з досягненням показника економії електроенергії майже на 50% від базового рівня.

Олеся Міщенко розповіла, що станом на листопад, її установа вже видала кредити на реалізацію 7 енергоефективних проєктів обсягом 21 млн грн, ще 21 проєкт на 320 млн грн перебуває на розгляді.

Сукупно профінансовані проєкти передбачають економію понад 500 МВт*год електроенергії, у грошовому еквіваленті це 5 млн грн щорічно. Їхня реалізація дозволить зменшити викиди СО2 на 20%, або 620 тонн.

Нагадаємо, у середині липня ЕкоПолітика писала про те, що Фонд декарбонізації почав приймати заявки на фінансування.

Читайте також
Фінансування Фонду декарбонізації наступного року зросте майже вдвічі
Фінансування Фонду декарбонізації наступного року зросте майже вдвічі

За 3 місяці активної роботи установа надала кредити для реалізації понад 30 проєктів

Експерт застеріг світ від декарбонізації шляхом деіндустріалізації
Експерт застеріг світ від декарбонізації шляхом деіндустріалізації

Він вважає, що цей небезпечний тренд потрібно якомога швидше змінити

Україна та США запускають 3 нові проєкти, спрямовані на декарбонізацію
Україна та США запускають 3 нові проєкти, спрямовані на декарбонізацію

За словами нардепки Олени Криворучкіної, їх загальне фінансування складе $30 млн