Що це означає для лісів? Розбиралася ЕкоПолітика.
У європейському інфо-просторі тему вирубування лісів одним із перших голосно порушило впливове видання Politico.
"Зіткнувшись із різким зростанням цін на енергоносії та потенційними відключеннями електроенергії, багато урядів ЄС послаблюють правила лісозаготівель і заохочують людей спалювати дрова, щоб зберегти свої будинки в теплі — те, що, за словами активістів, означає катастрофу для лісів Європи, які й без того вразливі", — пише видання.
Причини холодної зими
Новий бюлетень Всесвітньої метеорологічної організації свідчить про те, що затяжне явище Ла-Нінья, яке вплинуло на режими температури та опадів, а також посилило посуху та повені у різних частинах світу, триватиме до осені та початку зими у північній півкулі.
Ла-Нінья ("Крихітка") впливає на погоду в усьому світі і регулярно виникає в південній частині Тихого океану, коли стабільний східний вітер жене теплу воду від берегів Перу та Чилі у бік Індонезії та Австралії. В результаті на поверхню піднімається холодна вода з морських глибин, і в регіоні настає похолодання.
Європа зробила ставку на дрова, а не на ліси
Цього року зима очікується ще холоднішою, ніж передбачали раніше. Дедалі більше європейців переходять на опалення дровами в очікуванні зростаючих рахунків за електроенергію. Неурядові екологічні організації попереджають, що лісозаготівлі та монокультурні плантації можуть завдати шкоди біорізноманіттю та утруднити досягнення кліматичних цілей, оскільки ліси нині виступають як основний поглинач вуглецю в ЄС. Вони також зазначають, що спалювання деревини вивільняє шкідливі забруднювачі, зокрема дрібні тверді частинки, що пов'язано із низкою захворювань.
У Greenpeace назвали "божевіллям" вирубування лісів з метою пом'якшити удар від енергетичної кризи.
"Вирубка лісів, що охороняються, для забезпечення енергетичної безпеки — це божевілля і дуже, дуже руйнівне", — заявила член угорського Greenpeace Каталін Родікс.
Загалом щодо Євросоюзу ситуація така:
- У Румунії , де понад половина населення вже опалює свої будинки дровами, уряд знизив ціни на дрова, щоб зменшити рахунки за електроенергію.
- З літа в Словаччині почастішали незаконні рубки і навіть крадіжка деревини.
- Латвія санкціонувала вирубку молодих дерев.
- Міністерство навколишнього середовища Литви звернулося до державної лісової компанії із проханням збільшити вирубку, щоб підтримати забезпечення країни біоенергією.
- Уряд Естонії поки що чинить опір закликам промисловості збільшити лісозаготівлі.
- У Польщі багато людей зайнялися рубкою дерев, щоб зібрати достатньо деревини на зиму.
"Через політичну нерішучість лісозаготівлі в естонських лісах не збільшилися з початку війни в Україні. Але з огляду на ситуацію це було б вигідно і необхідно", — сказав генеральний директор Естонської асоціації лісової та деревообробної промисловості Хенрік Вялья.
Але історія однакова по всьому континенту: ціни на дрова зростають, склади заповнили свої списки очікування до наступного року, і побоюються, що все це призведе до серйозних екологічних проблем. Урядові установи висловили стурбованість з приводу незаконних рубок, оскільки очікується, що люди масово вирушать до лісів, щоб заготувати собі палива на зиму.
Деякі європейські політики вражають своїми публічними заявами. Наприклад, Ярослав Качинський, голова правлячої партії Польщі, сказав на початку вересня, що люди повинні "спалювати майже все, звичайно, крім шин та аналогічних шкідливих речей". На його думку, нестача вугілля може зачепити близько 2 мільйонів домогосподарств.
Угорський уряд заборонив експорт гранул, водночас прийнявши екологічні правила, які запобігали вирубці в лісах, що охороняються.
Відповідно до звіту Bloomberg, ціни на дерев'яні гранули (стиснуту форму деревної біомаси), яка зазвичай горить краще, ніж звичайні дрова, майже подвоїлися — до 600 євро за тонну у Франції.
У Болгарії, яка значною мірою залежить від спалювання деревини для більшості домашніх господарств, ціни також подвоїлися до 100 євро за кубічний метр. У Польщі минулого місяця стверджували, що ціни на дрова вже подвоїлися цього року. В серпні The Telegraph повідомила, що продаж дров у Великій Британії збільшився вп'ятеро цього року.
Захисники природи звертають увагу також на те, що спалювання сирої деревини забруднює повітря — у такому вигляді вона виділяє більше токсичних частинок.
Українські експерти з екології переконані, що така політика ЄС сповнена протиріч. Екологічний директор ГО "Save Dnipro" Анастасія Скок у коментарі ЕкоПолітиці пояснила, що зараз питання зимової енергетичної кризи в Європі загострюється, оскільки з дотриманням санкцій проти росії та відмовою від їхніх енергетичних ресурсів, падає і можливість забезпечувати в повному обсязі потреби громадян.
"Цього року в країнах Євросоюзу забезпеченість газом та нафтою навіть перевищила середні показники заповненості сховищ, але не закрито питання забезпечення теплом та енергією місцевих держустанов та господарюючих суб'єктів. Для цього останнім часом, зіткнувшись зі стрімким зростанням цін на енергоносії та можливим відключенням світла, багато урядів країн ЄС пом'якшують правила вирубування лісу, заявляючи, що рубка буде проводитися виключно у призначених під це ділянках у лісгоспах, які підпорядковуються саме державі, а активісти заявляють, що рубка може проводитися і на територіях Смарагдової мережі та в зонах, що входять до Natura 2000 (вже зафіксовано подібні інциденти в Румунії)", — вважає Анастасія.
На думку експерта, іншим тонким моментом є суперечність між новими спрощеними умовами для вирубування лісу та прийнятою ЄС Директивою про відновлювані джерела енергії. Згідно з цією Директивою, уряди країн-членів ЄС підписалися робити все можливе для зменшення частки згенерованої електроенергії з копалин та невідновлюваних джерел.
"Це також суперечить і енергетичному блоку ухваленої концепції Зеленої угоди, де до 2050 року прописано намір знизити кількість викидів та парникових газів до мінімально можливого рівня", — наголосила Скок.
Як уже стає очевидним, за всі 10 місяців з початку повномасштабної війни Росії в Україні країни ЄС так і не зробили жодних кроків, щоб знайти альтернативу російським енергоресурсам. Саме з цієї причини зараз страждає природа. Звичайні громадяни Євросоюзу також стали жертвами недалекоглядної політики влади.
Якими будуть масштаби екологічних наслідків для всього континенту, невідомо. Одне можна стверджувати сміливо, рубання лісів не вирішить, а лише посилить багато проблем, з якими ЄС вже зіткнувся не так давно.
Адже тільки цього літа Європа страждала від посухи, яка виявилася найсильнішою за останні 500 років. Рівень води в річках знизився настільки, що на поверхню вийшли так звані голодні камені, які віщують неврожай і голод. І ось через пару місяців влада знову виявилася не готовою вирішувати проблеми, з якими зіткнулися.
Редакція ЕкоПолітика уважно стежить за енергетичною кризою всередині ЄС та кроками щодо її подолання. Ми продовжимо інформувати своїх читачів про розвиток подій.