Співзасновниця екологічної громадської організації Rethink Ольга Сухопара наголосила, що обов'язкова плата за пластиковий пакет — звичайна практика в інших країнах, хоча дехто й запевняє, що такого нібито більше ніде немає.
Про це експертка написала на своїй сторінці у фейсбуці.
"Країни по-різному підходять до боротьби із забрудненням довкілля пластиковими пакетами: забороняють їх повністю або частково, вводять податки, встановлюють обов'язкову плату тощо", — зазначила Сухопара.
Наприклад, у Нідерландах безплатних пакетів немає з 2016 року, а рекомендована вартість пакета становить 25 євроцентів. У результаті цього вдалося знизити споживання пакетів на 70%.
Роком раніше, у 2015-му, у Великій Британії запровадили плату за пластиковий пакет, відому як 5p (5 пенні). Із часу запровадження плати кількість пакетів у використанні знизилася на 95%. Цьогоріч плату збільшили до 10 пенні.
У сусідній Польщі з 2019 року на пластиковий пакет теж встановлено ціну — 0,25 злотих (6 євроцентів). І цей список країн можна тільки продовжувати, зауважила експертка.
Отже, зазначила Сухопара, можна зробити висновок, що встановлення обов'язкової плати за пакет мотивує споживача не брати вкотре зайвий пакет, а прийти зі своїм (не новим) або екоторбою.
Вона нагадала, що з 10 грудня явище "безплатний пакет" має зникнути з огляду на набрання чинності Закону № 1489-IX від 1 червня 2021 р. "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України".
Законом передбачено, що магазини продуктів, одягу, промислових товарів, МАФи, ринки, аптеки, ресторани, доставка — усі заклади торгівлі та надання послуг — не можуть надавати клієнтам пластикові пакети безплатно.
Водночас Сухопара акцентувала на тому, що пластикові пакети завтовшки 20-30 мікронів і так продають на касі по 2-3 гривні.
Як повідомляла ЕкоПолітика, цей Закон набиратиме чинності трьома етапами: 10 грудня 2021 року, 10 березня 2022 року і 1 січня 2023 року.
З 10 грудня залишаться безплатними:
- біорозкладні пакети, придатні для компостування;
- маленькі надтонкі пакети з товщиною стінки до 15 мікронів, що використовуються як первинне паковання м'яса, риби, сипучих продуктів.
З 10 березня 2022 року всі пластикові пакети завтовшки до 50 мікронів буде заборонено, окрім:
- біорозкладних, що компостуються;
- надтонких до 15 мікронів, що використовуються як первинне паковання м'яса, риби, сипучих продуктів.
Незаборонені пластикові пакеті завтовшки 50 мікронів будуть платними.
З 1 січня 2023 року можна буде використовувати лише біорозкладні пакети, придатні для компостування (зі спеціальною позначкою відповідності сертифікату) або цупкі пластикові завтовшки 50 мікронів.